Asbestli Gemiyi 'Sökecek' Firmadan Bakanlık Kararı Hakkında Açıklama

33
4
2
1
1
Geçtiğimiz hafta verilen söküm onayı geri çekilen asbestli gemi hakkında bugün sökümü yapacak firmadan da açıklama geldi. Firma, bakanlığın talimatlarına uyacağını paylaştı.

Geçtiğimiz haftalarda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından İzmir Aliağa’da sökülmesi onaylanan asbestli gemi hakkında en sonunda dilenen karar alınmıştı. Önce 900 ton, ardından Bakan tarafından 9 ton asbest içerdiği açıklanan Nae Sao Paulo adlı gemi hakkında verilen karar, Bakanlık tarafından geri alınmıştı.

Kamuoyunda oluşan tepkilerin ardından geri alınan izin hakkında bugün bir gelişme daha yaşandı. Geminin söküm işlemlerini yapması planlanan Sök Denizcilik firması, Bakanlığın kararının ardından bir açıklama yaptı. Firma, Bakanlığın kararına uyacaklarını belirtti ve şu açıklamada bulundu:

Geminin sökümünü yapacak firmanın açıklaması:

asbestli gemi

“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın son basın açıklamasına istinaden şunu belirtmek isteriz ki, projenin başından bugüne kadar ki süreçte uluslararası kanunlara/yönetmeliklere ve bakanlık talimatlarına bağlı kalındı. Ayrıca şunu da belirtmek istiyoruz; insan sağlığı ve çevreye karşı ileri derecede hassasiyet göstererek işlettiğimiz gemi geri dönüşüm tesisimiz ve firmamızın, bazı basın-yayın kuruluşları ve STK’lar tarafından asılsız haber, kanıtsız bilgi ve mesnetsiz iddialarla kanun dışı hareket eden, duyarsız ve gizli kapaklı olarak gösterilmesinden derin bir üzüntü duymaktayız.

Kamuoyunda oluşan endişeleri gidermek adına Brezilya limanından ayrılmadan önce uluslararası akredite olmuş farklı bir firmanın hazırlamış olduğu, birinci rapor ile çok yakın sonuçları gösteren, ikinci Tehlikeli Envanter Raporu elimizde olmasına rağmen, Bakanlık nezdinde talep edilmesi halinde ve Bakanlıkça tayin edilecek şirket/kurum/kuruluş tarafından (bakanlık uzmanlarının katılımıyla) Türk Karasuları dışında üçüncü tehlikeli envanter raporunun da hazırlatılması konusunda hazır ve istekliyiz. Sonuç olarak karar ne olursa olsun şirket olarak Bakanlığımızın talimatlarına uyacağımıza kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın açıklamasını hatırlamak için:

Söz konusu asbestli geminin oluşturduğu tehlike hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz

Kaynak : https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/firma-yetkililerinden-nae-sao-paulo-aciklamasi-1974761
33
4
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
33
4
2
1
1