Spor Otomobil Kadar Yakışıklı SUV, Audi Q6 e-tron Tanıtıldı

16
1
1
0
0
Audi, yeni tam elektrikli SUV'u "Q6 e-tron"u geçtiğimiz yıl duyurmuştu. Şimdiyse bu 2025 model aracın teknik özellikleriyle tanışma fırsatı yakaladık.

Volkswagen bünyesinde çalışmalarını sürdüren premium otomobil üreticisi Audi, geçtiğimiz yıl düzenlediği bir etkinlikte 2025 model olarak lanse ettiği Q6 e-tron'u duyurmuştu. O dönemler yapılan duyuruda, aracın teknik detaylarından ziyade iç ve dış tasarımını görebildiğimiz elektrikli SUV, tüketicileri mest etmeyi başaracak gibi görünüyordu. Şimdiyse Audi, Q6 e-tron'un bugüne dek açıklamadığı özelliklerini de paylaştı. Böylelikle otomobil, tüm detaylarıyla gün yüzüne çıkmış oldu.

Audi Q6 e-tron, bazı özellikleri açısından türünün tek örneği. Öyle ki bu otomobil, Porsche ile ortak geliştirilen Premium Platform Electric (PPE) isimli yeni mimari üzerine inşa edilen ilk otomobil. Ayrıca Audi, Q6 e-tron'da ilk kez E3 olarak isimlendirdiği yeni bir elektrik altyapısı kullandı.

Karşınızda Audi Q6 e-tron

Audi Q6 e-tron

Boyutları açısından Q5'e benzer olan Q6 e-tron, dış görünümü açısından da Q5'i andırıyor. Hatta bu otomobil için makyajlı Q5 desek yeridir. Audi tasarımcıları, nispeten ince tasarımlı LED farlarla aracı sportif göstermeyi başardılar. Kapalı ızgara tasarımının tercih edildiği Q6 e-tron, bu özelliği sayesinde elektrikli olduğunu daha ilk bakışta ilan ediyor.

Audi elektrikli SUV

Q6 e-tron'un arka tasarımına baktığımızda, artık yavaş yavaş standart hale gelmeye başlayan ışık barını görüyoruz. Bu ışık barı, aydınlatma tasarımı açısından oldukça sportif. Ön kısımda gördüğümüz nispeten keskin hatlar, arka kısımda da bizleri karşılıyor. Audi Q6 e-tron, sadece tasarımıyla bile tüketiciyi etkilemeyi başaracak bir SUV olarak karşımıza çıkmış durumda.

Gelelim iç tasarıma

Audi Q6 e-tron iç tasarım

Audi'nin premium marka olduğunu söyledik. Q6 e-tron'un iç tasarımına baktığımızda, aslında ne kadar doğru bir cümle kurduğumuzu görüyoruz çünkü araç, premium olduğunu daha ilk bakışta hissettiriyor. Audi'ye göre Q6 e-tron'un kabini, tüketicinin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayabilmek için özel olarak tasarlandı. Estetik ve ergonomi, Audi'nin yeni elektrikli SUV'unda öne çıkıyor.

Audi

Audi Q6 e-tron, ön kısımda 3 ekrana ev sahipliği yapıyor. Tek panele yerleştirilen tam dijital gösterge ekranı ile bilgi-eğlence ekranı, sırasıyla 11.9 inç ve 14.5 inç boyutunda. Önde oturan yolcu, 10.9 inç büyüklüğündeki ekranı bağımsız olarak kullanabiliyor. Şirket, bu üçüncü ekranda yansımayı önleyen bir teknoloji kullanıyor. Sürücü, araç sürerken 10.9 inç boyutlu ekranda ne izlendiğini göremeyecek. Eğer bu üç ekran yetmezse otomobilin ön camı da ekran gibi kullanılabiliyor. Burada, araçla ilgili tüm bilgiler gösterilebiliyor.

SUV

Audi'nin yeni elektrikli SUV modeli, artık avatarı da olan yapay zekâ destekli bir sesli asistana sahip. "Hey Audi" komutu ile aktif hale getirilen bu sesli asistan, kullanıldıkça öğrenen ve daha iyi hale gelen bir yapıya sahip. Sürücünün araç kullanma alışkanlıklarına göre kendini iyileştiren sesli asistan, rota oluşturma, araç ile ilgili bilgi verme ve multimedya yönetimi gibi herhangi bir konuyla ilgili yardımcı olacak. Örneğin sürücü araca bindiğinde "Eve mi gidiyor?" diye sorarak olumlu ya da olumsuz yanıta göre direkt rota oluşturabilecek.

Audi

2025 model Audi Q6 e-tron'un kaputunu kaldırdığımızda 800V alt yapı ile karşılaşıyoruz. Q6 ve SQ6 isimli iki farklı seçenekle satışa sunulacak otomobil, 100 kWh'lik batarya paketlerine ev sahipliği yapacak. Araç DC hızlı şarj cihazına bağlandığında sadece 21 dakikada yüzde 10'dan yüzde 80'e kadar şarj olabilecek.  Ayrıca şirket, Sportback donanım seçeneği ile uzun menzil batarya paketini, gelecekte satışa sunacak. 

2025 model Audi

Audi tarafından yapılan açıklamaya göre Q6 e-tron'da 422 beygir gücü üreten bir elektrik motoru bulunacak. SQ6 e-tron ise 483 beygir gücü üreten elektrik motoruna ev sahipliği yapacak. Araç, kalkış kontrolü moduna alındığında ise sırasıyla 456 beygir ve 510 beygir güç üretecek. Kalkış kontrolü modu aktifleştirilmiş SQ6 e-tron, 0-100 km/s hızlanmasını 4,2 saniyede tamamlayacak.

Audi

Audi'ye göre Q6 e-tron, yaklaşık 500 kilometrelik menzil değerine sahip olacak. Şirket, SQ6 e-tron için menzil açıklaması yapmadı.

Audi SQ6 e-tron

Audi Q6 e-tron ve SQ6 e-tron, yıl içerisinde kademeli olarak ülkelere ulaşacak. Aracın fiyatı da o günler geldiğinde gün yüzüne çıkacak.

Kaynak : https://www.audi-mediacenter.com/en/audi-q6-e-tron-15442
16
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
16
1
1
0
0