Zamanın Efsane Uygulamalarını Takipçilerimize Sorduk: İşte Gelen Yanıtlar ve Görünce Duygulanacağınız Uygulamalar

54
19
4
2
2
Gelişen teknolojiyle birlikte kullandığımız uygulamalarda gelişiyor. Bugün kullandıklarımızdan çok daha az fonksiyona sahip, adını bile zar zor hatırladığınız bilgisayar programlarını Twitter ve YouTube hesaplarımız üzerinden sorduk ve takipçilerimizden gelen cevapları derledik.

Çeşitli programlar sayesinde bilgisayarlarımızı kendi kişisel kullanımımız için şekillendirebiliyoruz. Bilgisayarın icat edildiği günden beri gelişmeye ve değişmeye devam eden bu programlar arasında bir zamanlar her bilgisayarda bulunan ancak şimdi gelişen teknolojiyle birlikte tarihin tozlu raflarında yerini almış bir sürü program var.

Günümüzde telefonumuzdan istediğimiz her yerde istediğimiz müziği dinleyebiliyor ya da istediğimiz kişiyle anında görüntülü konuşabiliyoruz. Ancak bundan 15-20 yıl kadar önce bunları yapabilmek için bilgisayarımıza çeşitli programlar indirmemiz gerekiyordu. Biz de sosyal meydayadan takipçilerimize hatırladıkları eski programları sorduk ve gelen cevapları sizler için derledik.

Bir zamanların efsaneleri hala akıllarda

Bilgisayarımızda müzik dinlemek için kullandığımız Winamp’tan bir zamanların en popüler sosyalleşme ve mesajlaşma programı MSN Messenger’a kadar birçok uygulama şimdi yerini akıllı telefonların küçük ekranlarındaki yüzlerce uygulamaya bıraktı. 1990’ların başından 2000’lerin ortalarına kadar kullanılan bu uygulamalar zamanın efsaneleri olarak tanımlanıyor.

Twitter ve YouTube üzerinden yaptığımız paylaşımda takipçilerimize, “Bir zamanlar her bilgisayarda bulunan, şimdiyse adını bile zar zor hatırladığın program hangisi?” sorusunu sorduk ve kullanıcıların çoğu hatırladıkları programları bizlerle paylaştı.

İşte sizlerden gelen cevaplar

Bir dönemin Spotify'ı...

Winamp

1990’ların sonu ve 2000’lerin başında en popüler müzik uygulamalarından biri olan Winamp, baştan aşağı yenilenmiş bir tasarımla yeniden kullanıma sunulacak.

Sadece müzik indirmediğimiz uygulama: LimeWire

LimeWire

Kullanıcıların bilgisayarlarına müziğin yanı sıra film ve diğer dosyaları da indirmesini sağlayan LimeWire, zaman zaman sistem üzerinden bilgisayara virüs bulaşmasına da neden oluyordu.

Sevdiğini belli etmek için 3 kere dürt!

MSN Messenger

Zamane gençliğinin sosyalleşmek için kullandığı MSN Messenger, çıktığı ilk günden kullanıcılara veda ettiği 2013 yılına kadar en çok kullanılan chat programlarının başında geliyordu. Günümüzde yerini WhatsApp, Telegram gibi uygulamaların aldığı programda karşındakine titreşim göndermek, çıkartmalar atmak ve “Ne dinliyorum?” özelliği ile müzikli gönderme yapmak oldukça popülerdi.

Müzik dinlerken insanı içine çeken girdap...

Windows Media Player

2000'li yıların başında büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan efsane medya oynatıcısı Windows Media Player, birbirinden ilginç görsel efektleriyle kullanıcıyı adeta hipnoz ediyordu. Windows 11 ile tamamen yenilenmiş yüzüyle kullanıcılara sunulan programın efsanenin yerini alıp alamayacağı ise büyük bir merak konusu.

Bir zamanların efsanesi yıllara kafa tutuyor

ICQ

Bir zamanların en popüler mesajlaşma programlarından biri olan ICQ, ilk yıllarında olduğu kadar yaygın kullanılmasa da yeni çıkan uygulamalara kafa tutarak yayın hayatını devam ettiriyor.

Zamanın en avantajlı indirme programı

FlashGet

Bir dosya indirme programı olan FlashGet, 2004 senesinden beri kullanıcılara hizmet vermeye devam ediyor. Birbirinden farklı özellikleri bulunan program, zamanın en avantajlı dosya indirme aracı olarak görülüyordu.

CD ve DVD oluşturmanın en kolay yolu

Nero

1997 yılın kullanıcılara sunulan program sayesinde bilgisayarınızdan istediğiniz fotoğraf, video ve müzikleri CD veya DVD'ye aktarabiliyordunuz.

Peki sizlerin bir zamanlar her bilgisayarda bulunan ancak şimdi adını bile zar zor hatırladığınız programlar hangileri? 

Kaynak : https://twitter.com/webtekno/status/1559552705705775109
54
19
4
2
2
Emoji İle Tepki Ver
54
19
4
2
2