• Anasayfa
  • Eğitim
  • Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu Görevden Alındı

Melih Bulu Yerine Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Vekaleten Atanan İsim Belli Oldu

179
46
17
8
8
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısı, geçtiğimiz aylarda çok konuşulan ve Boğaziçi Üniversitesi'ni yakından ilgilendiren bir Cumhurbaşkanı Kararı ile yayımlandı. Söz konusu karar ile Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu, görevden alındı. Böylelikle aylar süren tartışma son buldu.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısı, Türkiye'nin gündemine oturacak bir Cumhurbaşkanı Kararı ile yayımladı. Bu karara göre bir dönemler büyük olayların yaşanmasına yol açan Boğaziçi Üniversitesi rektörü meselesi çözüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, verdiği bir karar ile Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu'yu görevden aldı.

Boğaziçi Üniversitesi rektörlük görevine 2 Ocak 2021 tarihinde getirilen Bulu, yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararı ile göreve başlamıştı. Ancak bu durum, üniversitedeki öğretim üyeleri ile öğrencileri rahatsız etmiş, protesto gösterileri düzenlenmişti. Bulu ise oldukça kararlı bir tavırla görevinin başında kalmayı tercih etmiş, istifa etmeyi düşünmediğini açıklamıştı. Bu çaklantılı dönem, alınan yeni kararla sona ermiş oldu.

Güncelleme: Melih Bulu'nun yardımcısı olan Prof. Naci İnci, vekaleten Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne atandı. Konuyla ilgili olarak YÖK'ten yapılan açıklamada, "Gece yapılan görevden alınma sonrasında YÖK olarak çok hızlı hareket edilerek, üniversite içerisinden bir öğretim üyesi vekaleten rektörlüğe atandıktan hemen sonra rektörlük adaylığı başvuru ilanına çıkıldı" ifadeleri kullanıldı.

Melih Bulu, Instagram hesabını kapattı

melih bulu instagram

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevinden alınan Melih Bulu, henüz nedeni bilinmeyen bir sebepten ötürü Instagram hesabını kapattı. An itibarıyla Bulu'nun Instagram profilini açtığınızda 'Kullanıcı Bulunamadı' uyarısıyla karşılaşıyorsunuz.

Resmi Gazete'de yer alan karar

Melih Bulu görevden alındı

Protesto gösterileri ve gelen tepkilere rağmen 194 gün görevde kalan Melih Bulu, hükümet cephesinde savunulan bir isimdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda, Melih Bulu'nun bu görevi layığı ile sürdürebileceği ifade edilmişti.

Bu arada; Melih Bulu'nun göreve getirilmesinde hukuken bir problem yoktu. Ancak Boğaziçi Üniversitesi'nin geleneklerine göre rektörler, seçilerek göreve getiriliyordu. Melih Bulu ise YÖK'ün Cumhurbaşkanı Erdoğan'a aday olarak gönderdiği 9 isimden biriydi. Öğrenciler ile akademik kadronun bu atamaya tepki göstermesinin nedeni, bu köklü üniversitenin geleneklerinin yok sayılmış olmasıydı.

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/bogazici-universitesi-rektoru-bulu-gorevden-alindi-6539914/
179
46
17
8
8
Emoji İle Tepki Ver
179
46
17
8
8