• Anasayfa
  • Yaşam
  • Boğaziçili Akademisyenden Melih Bulu Hakkında Açıklama

Boğaziçili Akademisyenlerden Eski Rektör Melih Bulu Hakkında Açıklama

71
13
9
3
2
Ocak ayından beri Boğaziçi Üniversitesi Rektörü olarak görev yapmakta olan, protestoların hedefindeki Prof. Dr. Melih Bulu görevden alındı. Boğaziçi Üniversitesi mensupları, Bulu görevden alınmış olsa da yeni rektörün seçimle gelmesini talep ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Melih Bulu 2021 yılı Ocak ayında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile göreve gelmişti. Görev yapmakta olduğu 6 aylık zaman diliminde birçok protestonun hedefi olan Bulu, görevden alındı. 

Rektörlerinin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile göreve gelmesi nedeniyle 6 aydır protesto gösterilerinde bulunan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle resmî tatil olmasına rağmen okul kampüsüne gittiler.

Boğaziçililer mücadeleye devam edeceklerini söylüyor:

boğaziçi üniversitesi protesto

Sosyoloji bölümünde görev yapmakta olan Doç. Dr. Ayfer Bartu Candan, Bulu’nun görevden alınmasına ilişkin "Şu an kampüsteyim, herkesin yüzü gülüyor. Bizim hep yüzümüz gülüyordu, çünkü haklı olduğumuzu biliyorduk” dedi.

Candan, Melih Bulu görevden alınmış olsa da üniversitelerin bilimsel özgürlüğü, şeffaflığı ve rektörlerin seçimle atanması konularındaki taleplerinin hâlen arkasında olduklarını da vurguluyor. "Bizim derdimiz Melih Bulu'nun şahsıyla değildi, bu atanma yöntemiyleydi. Hâlen bu taleplerimizin arkasındayızdiyen Candan şöyle devam ediyor: "Son altı aydır yürüttüğümüz müthiş mücadelenin gücüyle birlikte yola devam edeceğiz.

Sosyoloji bölümünde yüksek lisans öğrenimini sürdürmekte olan Akanda Taştekin ise "iktidarın bu hamleye mecbur bırakılmasının" bir başarı olduğunu ancak bütün kayyumların istifasını talep ettiklerini vurguluyor. Taştekin, "Boğaziçi bu ülkenin en önemli gündemi değil. İlk kez bir üniversiteye de kayyum atanmıyor. Melih Bulu'nun görevden alınması direnişi sonlandırmayacak. Bu bir başlangıçtır" diyor.

Kaynak : https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-57855021
71
13
9
3
2
Emoji İle Tepki Ver
71
13
9
3
2