• Anasayfa
  • Bilim
  • Online Oyun Oynayanların Beyinleri Senkronize Çalışıyor

Çevrim İçi Oyun Oynayan İnsanların Beyinlerinin Birbiriyle Senkronize Olduğu Keşfedildi

14
10
1
0
0
Araştırmacılar, çevrim içi oyun oynayan insanların beyinlerindeki alfa ve gama frekanslarının zaman geçtikçe senkronize olduğunu ortaya çıkardı. Peki bu ne demek?

Özellikle pandemiyle birlikte insanlar birbirleriyle daha fazla çevrim içi bir şekilde iletişim kurmaya başladılar. Gerek uzaktan çalışanlar gerekse çevrim içi oyun oynayanlar COVID-19 pandemisi sürecinde insanlar arasında bir hayli popüler haline geldi. İster inanın ister inanmayın ama bu durumun insanların beyinlerini senkronize çalışmaya ittiği ortaya çıktı.

Helsinki Üniversitesinde yapılan yeni bir araştırmada araştırmacılar, bir grup insanı bu konuda deneylere tabi tuttu ve insanların fiziksel varlığa gerek kalmadan beyin dalgalarının birbirleriyle senkronize olduğunu keşfetti.

‘Sen kontrol et ben ateş edeyim’

beyin dalgaları

Yapılan deneylerde araştırmacılar, bir çift denekten bir oyunda yarış arabasını sürmelerini istedi ve iki denek de ses geçirmeyen odalara yerleştirildi. Araştırmacılar, biri direksiyonu biri gaz ve fren pedallarını yöneten iki farklı deneğin ortaklaşa araba sürüş deneyimini incelediler.

Ortaya çıkan sonuçlara göre çevrim içi oyun oynarken deneylerin beyinleri senkronize oldu. Alfa ve gama frekans bantlarında artan senkronizasyonla birlikte deneklerin araba sürme deneyimi de kusursuza yakınlaştı.

Araştırmacılardan biri olan Valtteri Wikström, sosyal beyinlerimizin aslında yüz yüze iletişim için geliştiğini ancak bu tarz empati kurulabilen çevrim içi interaksiyonlar ile insanların çevrim içiyken de üretkenliklerini arttırabileceklerini düşünüyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Kaynak : https://scitechdaily.com/researchers-demonstrate-brainwave-synchronization-without-physical-presence/
14
10
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
14
10
1
0
0