Chromium Tabanlı Microsoft Edge, Internet Explorer 11'i Tarihe Gömecek

21
4
0
0
0
Microsoft'un uzun zamandır üzerinde çalıştığı Chromium tabanlı internet tarayıcısında yeni bir özellik test edilmeye başlandı. Bu özellik sayesinde çok eskilerden oluşturulmuş olan internet sitelerine erişmek isteyen kullanıcıların, Internet Explorer 11 kullanmasına gerek kalmayacak.

Teknoloji devi Microsoft, Windows 10 ile kullanıcıların hizmetine sunduğu Edge isimli tarayıcıdan beklediği etkiyi göremedi. Her ne kadar varsayılan olarak gelen bu tarayıcıyı değiştirmek istediğimizde "Bir deneyin" diyerek yüreğimize inceden dokunsa da Microsoft, çareyi Chromium tabanlı bir tarayıcıda arıyor. 

Bu bağlamda şirket, Chromium tabanlı bir Microsoft Edge üzerinde çalıştığını duyurdu. Aylardır da bu internet tarayıcısının test işlemleri sürdürülüyor. Chrome'a ciddi anlamda rakip olacak olan yeni Edge, şimdi ise fazlasıyla etkili bir özelliği test ediyor. Bu özellik, çok eskilerden geliştirilmiş olan internet sitelerini hala kullanmak zorunda olan ve bu nedenle Internet Explorer 11'e mahkum olan kullanıcıları çok yakından ilgilendiriyor.

microsoft edge

Microsoft'un test ettiği bu yeni özellik, Chromium tabanlı Edge'nin içerisinde gömülü olarak bulunan Internet Explorer 11 modüllerini içeriyor. Bir mod olarak kullanıcıların hizmetine sunulacak olan bu özellik, herhangi bir tarayıcı değişikliğine gerek duymadan eski internet sitelerinde gezinme imkanı sağlayacak. 

Microsoft, Chromium tabanlı bu Edge'in, kullanıcılar tarafından da test edilebilmesi için iki farklı sürüm halinde sunuyor. Bu sürümler, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve macOS üzerinde kullanılabiliyor. Chromium tabanlı Edge'in "Dev Channel" isimli sürümü haftalık olarak güncellenirken, "Canary Channel" isimli sürümü ise günlük olarak güncelleniyor ve yeni özellikler test ediliyor. Eğer sizde Chromium tabanlı Edge'i kullanmak isterseniz, burada bulunan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

  • Not: Microsoft'un test amaçlı olarak hizmete sunduğu sürümler, bazı sorunları beraberinde getirebilir. İnternet tarayıcınız çökebilir, yavaşlamalar yaşayabilirsiniz. 
Kaynak : https://www.engadget.com/2019/07/16/microsoft-edge-internet-explorer-mode-test/
21
4
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
21
4
0
0
0