Çin'de Dijitalleşme Hızlanıyor: Dijital Yuan Testlerine Katılım 10 Milyon Kişiyi Aştı

21
10
5
3
1
Çin, geçtiğimiz aylarda gelen bir haberle resmi para birimi Yuan'ı dijital ortama aktardığını bildirmişti. Devam eden dijital yuan testlerinde katılım sayısı 10 milyonun üzerine çıkarıldı.

Kripto paraların popülerleşmesiyle paranın dijitalleşmesi kavramı hiç olmadığı kadar sık tartışılan bir konu başlığı haline geldi. Kripto paralara karşı sert duruşunun ve getirdiği yasakların yanında Çin, dijitalleşme konusunda en hızlı adım atan ülkelerin başında geliyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında gelen bir açıklama ile Çin, ülkenin resmi parası yuan'ı dijital ortama aktardıklarını bildirmişti. Bu adım ile kendi parasını dijital ortama aktaran ilk ülke olan Çin, dijital yuan'ların yaygın bir şekilde kullanılabilmesi için çalışmalarına devam ediyor.

10 milyondan fazla kullanıcı sistemi test edecek:

Dijital yuan

Dijital Yuan, bir süredir Çin'in belli bölgelerinde test ediliyor. Sistemdeki sorunların tespit edilmesi ve geliştirilmesi için devam eden testlere devlet bankaları aracılığıyla katılım sağlayıp sürecin bir parçası olabilmek için başvuruda bulunabiliyor. Yetkililer güncel olarak başvuru sayısının 10 milyonun üzerinde olduğunu bildiriyor.

Gelen son bilgiler ise testlere katılım sağlayacak kişi sayısının artan başvurular ile birllikte 10 milyonun üzerine çıkarıldığını işaret ediyor. Çin, dijital yuan'ların 2022 Pekin Kış Olimpiyatları'nda kullanılabilmesini istiyor. Etkinliğin, testin bir sonraki önemli aşaması olacağı ifade ediliyor.

Çin, kendi dijitalleşme sürecini devam ettirirken bir yandan da kripto paralar üzerinde baskı kurmaya devam ediyor. Madencilik faaliyetlerini yasaklayarak kripto borsasına zor günler yaşatan Çin, son olarak da geçtiğimiz gün dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance'e erişim engeli getirmişti. Çinli yetkililer küresel kripto para birimlerinin ulusal para birimlerini ve ödeme yöntemlerini tehdit ettiğini ve bu konuda önlemler aldıklarını açık açık ifade ediyor. Gelecekte Çin'in bu konuda daha fazla hamle yapması bekleniyor.

Kaynak : https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-07-08/china-s-digital-yuan-trial-expands-to-10-million-eligible-users
21
10
5
3
1
Emoji İle Tepki Ver
21
10
5
3
1