Covid-19'a Karşı Geliştirilen Nazal Aşı, Fareler Üzerinde Başarılı Sonuç Verdi

13
7
3
1
0
Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli bilim insanları tarafından yürütülen çalışma kapsamında Covid-19'a karşı geliştirilen nazal aşının farelerde enfeksiyonu önlediği gözlemlendi. Bir sonraki aşamada aşının önce maymunlarda, sonrasında insanlar üzerinde denenmesi hedefleniyor.

Tüm dünyaya yayılarak pandemi halini alan yeni tip koronavirüs, birçok bölgede hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Salgın her geçen gün yayılmaya devam ederken, virüse karşı koyabilecek aşı için çalışmalar dünyanın dört bir yanında devam ediyor. Son olarak Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli bilim insanları, geliştirilen nazal aşıyı fareler üzerinde test etti.

Detayları Cell dergisinde yayımlanan aşı çalışması kapsamında ekip, aşı için Covid-19'un hücreleri ele geçirmek amacıyla kullandığı sivri uçlu proteinini, üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmasıyla bilinen adenovirüsün içine yerleştirdi ve adenovirüsü hasta etmeyecek şekilde değiştirdi.

Yapılan işlemler sonrasında zararsız hâle getirilen adenovirüs, sivri uçlu proteini burnun içine taşıyarak vücudun yeni tip koronavirüse karşı bağışıklık savunması geliştirmesine imkân sağladı.

Nazal aşı, fareler üzerinde olumlu sonuçlar verdi:

Covid-19 aşısı

Geliştirilen aşı, laboratuvar ortamında farelere nazal ve kas içi enjeksiyon şeklinde yapıldı. Enjeksiyon yoluyla yapılan aşılamada zatürreyi önleyen bağışıklık yanıtı alındı fakat enfeksiyon burunda ve akciğerlerde engellenemedi. Öte yandan bir doz yapılan nazal aşının ise enfeksiyonu hem alt hem de üst solunum yolunda engellediği görüldü.

Burnun ve üst solunum yolunun iç duvarındaki hücrelerde güçlü bir bağışıklık yanıtı görünce şaşırdıklarını ve mutlu olduklarını belirten ekip lideri Michael S. Diamond, "Bu fareler hastalıktan iyi korundu. Bazı farelerde, virüse meydan okuduktan sonra hiçbir enfeksiyon belirtisi olmayan sterilizan bağışıklık kanıtını gördük" dedi.

Diamond, nazal aşının farelerden sonra önce maymunlarda, daha sonra ise olabildiğince çabuk bir şekilde insanlar üzerinde test edilmesi amacıyla çalışmalara başlayacaklarını da sözlerine ekledi.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/koronavirus-salgini/202008221042701984-kovid-19a-karsi-gelistirilen-nazal-asi-farelerde-enfeksiyonu-onledi/
13
7
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
13
7
3
1
0