• Anasayfa
  • Oyun
  • CS: GO ve PUBG'de Daha İyi Ses Kasmak İçin Ne Yapmak Gerek?

CS: GO ve PUBG'de Daha İyi 'Ses Kasmak’ İçin Ne Yapmak Gerek?

125
44
14
11
7
İçerisinde karşılıklı çatışma bulunan oyunlarda rakibe fark ettirmeden bitirici hamleyi yapmak fazlasıyla önemli. Peki rakiplerin nerede olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Yıllar geçse de hala oynanan Counter Strike serisini bilenler bilir. Rakibin nereden geleceğini, nereye bombayı yerleştireceğini tahmin etmek ve pusuya yatmak oyundaki en önemli görevlerden birisi olmuştur.

E-spor müsabakalarının merkezi olan birinci şahıs nişancı (FPS) oyunlarının baş tacı ve aynı zamanda Valve’ın geliştiricisi olduğu Counter-Strike: Global Offensive’in oyuncuları ve Battle Royale oyun türünün devi PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) oyuncuları, “ses kasmak” olarak tabir edilen yöntemi sıklıkla kullanırlar.

Ses kasmak nedir, ne gerekir?

Ses kasma yöntemi asıl olarak rakibin nerede olduğunu, çıkardığı silah ve ayak seslerini dikkatli bir şekilde dinleyerek tayin etme işidir. Bunu yapabilmek için en temel donanım gereksinimi ise bir adet Stereo ses aygıtı. Bu aygıtın hoparlör olması tercih edilmiyor zira ses kasma yöntemini uygulamak gerçek anlamda zorlaşıyor.

Kulaklıklar ve özellikle oyuncu kulaklıkları ses kasmak için en ideal aksesuarlar olarak karşımıza çıkıyor. CS:GO’da bu yöntemi hemen hemen her oyuncu kullanıyor. Haritaların ve oyuncuların gidebileceği yerlerin kısıtlı olduğu CS:GO’da ses kasmak, sürekli yapılan antrenmanlar/maçlar sonrasında alışkanlık hâline geliyor.

CS:GO’da sesi artırmak:

Counter-Strike: Global Offensive’in sunduğu .cfg (configuration) yani yapılandırma dosyalarında yapabileceğiniz değişikliklerle, seslerin ayarını ince bir şekilde ayarlayarak, rakibin ayak sesinin artmasını sağlamak da mümkün. Bunun için gerekli dosyaya ve yapılış şekline internet üzerinde yapacağınız kısa bir araştırma ile ulaşabilirsiniz.

PUBG’deki ses kasma mantığı:

CS:GO’dan çok ama çok daha büyük ve rakiplerin olabileceği yerlerin sınırsız olduğu PUBG’de (PlayerUnknown’s Battlegrounds) ses kasmak daha da önemli bir anlam taşıyor. Her an her yerden çıkabilecek olan rakibe karşı hamle yapabilmek için sakin bir şekilde oynamanız ve rakibinizin beklemediği anda harekete geçmeniz gerekiyor.

PUBG’nin ses kasma yöntemine sağladığı bir artısı da sunduğu ses çeşitliliği. Rakibiniz silahının şarjörünü değiştirirken, bombanın pimini çekerken, kendisini iyileştirirken, silahına (dürbün gibi) bir eklenti takarken dahi bu sesleri duyabiliyor ve gerekeni yapabiliyorsunuz.

Koşma esnasında daha yüksek ses çıkarken ve daha uzaktan duyulabilirken, yürümede bu değerler azalıyor ve eğilme esnasında neredeyse hiç ses olmuyor.

Not: PUBG’de spor ayakkabı giyerseniz, yürürken ve koşarken çok daha az ses çıkarırsınız.

Ses nasıl daha iyi hâle getirilir?

Sesi filtreleme ve rakip seslerini artırmak için her ne kadar equalizer ayarlanması söylenilse de bu pek tercih edilmemesi gereken bir yöntem zira sesi yapayım derken başınıza daha büyük sorunlar açabilirsiniz.

Dahili bir ses kartınızı üst seviye ses kartlarıyla değiştirmeniz, ses kasmanızı kolaylaştırmasının yanı sıra bilgisayarınızın genel ses kalitesini artırarak, size daha keyifli bir bilgisayar kullanım deneyimi sunacaktır.

Oyuncular için hayati önem taşıyan ‘ses kasma’ ancak sürekli yapılacak olan antrenmanlarla başarıya ulaşabilir. Ne var ki yaptığınız pratikler sonunda hala ses kasamıyor olabilirsiniz. Bu doğrultuda deyim yerindeyse başarılı bir şekilde ses kasabilmek için aynı zamanda doğuştan da yetenekli olmak gerektiği söylenebilir.

125
44
14
11
7
Emoji İle Tepki Ver
125
44
14
11
7