• Anasayfa
  • Bilim
  • 2400 Yıllık İnsan Bedeni Geçmişi Aydınlatıyor

Demir Çağı'ndan Kalma İnsan Bedeni, 2400 Yıl Öncesine Işık Tutacak

26
5
3
1
0
Tollund Adamı olarak bilinen 2400 yıllık bir doğal mumyanın midesindeki besinler bile henüz tam olarak sindirilmiş değil. Bilim insanları bu bedeni inceleyerek demir çağı Avrupa'sına ışık tutacak.

Bilim insanları, Demir Çağı adı verilen dönemden kalma doğal olarak mumyalanmış bir adamın midesinde kalan artıkları inceledi. Bu incelemenin sonucunda ise o dönemdeki yaşamı anlamak için yeni bulgular elde edildi.

Tollund Adamı olarak adlandırılan kalıntı aslında ilk olarak 1950 yılında bulunmuştu. O dönemde yapılan incelemelerde bu adamın, muhtemelen bir kurban ritüeli gereği boğularak öldürüldüğü ortaya çıkmıştı. Mumyalanmış beden bulunduğunda henüz midesindeki bütün yiyecekler sindirilmemişti. 

Yıllar sonra tekrar incelendi

tollund adamı

Bugün Danimarka sınırları içerisinde yer alan Jutland yarımadasında şans eseri bulunan Tollund Adamı ilk keşfedildiğinde midesindeki kalıntılar incelenmişti. Beklenenden daha iyi beslendiği ortaya çıkan adamın midesinden çok sayıda bitkiye ait kalıntılar çıkmıştı. 

Aradan geçen yetmiş yıllık sürede bilimdeki ilerlemeler, Tollund Adamı'nın bir kez daha incelenmesi için bilim insanlarını cesaretlendirdi. Yapılan incelemelere göre bu şahıs, son yemeğini idamından 12-24 saat önce yemiş. Yemeği her ne kadar besleyici ve zengin olsa da adamın birkaç parazitle başı beladaymış.

Neden tekrar inceleme?

son yemek

Bozulmamış cesetler ya da mumyalanmış bedenler bilim insanlarına geçmişteki yaşam hakkında bilgiler verir. Bilgi edinme yöntemleri geliştikçe de eski çalışmalar tekrar edilir. Örneğin 1950'deki incelemelerde bulunan bitki kalıntıları sadece adamın nasıl beslendiğini gösteriyordu. Günümüzdeki teknolojiler ise kişinin nasıl göründüğü, yedikleri yemeklerin nasıl hazırlandığı, hangi hastalıklara açık olduğu gibi bilgiler veriyor. 

Araştırmacılar, bir yıl boyunca Tollund Adamı'nın kalın bağırsağından alınan makrofosilleri, polenleri, polen olmayan bitkisel yapıları, proteinleri ve yağları inceledi. Buna göre 2400 yıl önce idam edilen adamın son yemeği bol bitki içeren bir yulaf lapası ve bir balık yemeğinden oluşuyormuş. 

Bilim insanları elde ettikleri bulgulardan o dönemin tarımsal alışkanlıklarına ilişkin çıkarımlarda da bulunmak üzere çalışmalarına devam ediyor. Bakalım Tollund Adamı 2400 yıl öncesine ait başka hangi gizemleri çözmeye yardımcı olacak.

Kaynak : https://gizmodo.com/body-preserved-in-a-bog-since-the-iron-age-still-contai-1847343217
26
5
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
26
5
3
1
0