Disney+’ın Ülkelere Göre Yayına Başlama Tarihi (Türkiye’ye Ne Zaman Geliyor?)

41
26
6
6
2
Eğlence sektörünün en büyük isimleri arasında başı çeken Disney’in yayın platformu Disney+’ın hangi ülkede ne zaman yayın hayatına başlayacağı belli oldu. Tabloya göre bizim biraz beklememiz gerekiyor.

Disney, elindeki markalardan yapımlara yer vermeyi planladığı platformu Disney+ için son hazırlıklarını yapıyor. Firma, yeni hizmetinin hangi ülkelerde hangi tarihlerde aktif olacağına dair bir yol haritası paylaştı. 

Disney’in açıkladığı zaman çizgisi elbette değişime açık. Yine de başlangıç aşamasında hizmetin verileceği 5 ülkede tarihlerde bir sapma olması beklenmiyor. 

Disney+ ilk olarak hangi ülkelerde yayına başlayacak?

disney+

Disney+ hizmeti ilk olarak Hollanda, ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da yayın hayatına başlayacak. Bu ülkelerdeki yayına başlama tarihleri ise şöyle:

  • Hollanda - 12 Eylül (Beta önizleme) - 12 Kasım 2019
  • ABD - 12 Kasım 2019
  • Kanada - 12 Kasım 2019
  • Avustralya - 19 Kasım 2019
  • Yeni Zelanda - 19 Kasım 2019

Hollanda bu hizmet için pilot bölge olarak seçildi. Bu nedenle de şu anda bölgede yaşayan kişiler, Disney+ Beta testlerine katılabiliyor. 

Dünyanın geri kalanı Disney+’a ne zaman kavuşacak?

disney+

Disney, geri kalan ülkeler için de bir zaman çizelgesi açıkladı. Bu çizelgeye göre Disney+, Kuzey Amerika’da gelecek yılın ilk çeyreğinde yayına geçecek. Batı Avrupa için bu süre 2020 ortalarına kadar uzayacak. Latin Amerika ve Doğu Avrupa ise Disney+ hizmetini kullanmaya 2021 yılının ilk yarısında başlayacak. Asya ve Pasifik ülkeleri ise 2020 ve 2021 yılında parça parça hizmete kavuşacak. 

Bu farklı zaman çizgilerinin nedeni ise var olan içeriklerin haklarına ait yerel anlaşmalardan, farklı basın yasalarından ve başka nedenlerden kaynaklanıyor. Her ülkede Disney+ içeriği aynı olmayacak. Örneğin Fransa’da bir filmin yayın servislerinde yer alabilmesi için vizyondan kalkış tarihinden itibaren 3 yıl geçmesi gerekiyor. Bu da Avengers: Endgame gibi filmlerin Disney+’ta yayınlanmasının önünde engel oluşturuyor. Benzer durum farklı ülkelerde farklı şekillerde ortaya çıkabiliyor. 

Kaynak : https://www.androidcentral.com/disney-plus-available-countries
41
26
6
6
2
Emoji İle Tepki Ver
41
26
6
6
2