Dünya’nın En Büyük Dinozor Fosili Keşfedilmiş Olabilir: Tam 150 Milyon Yıllık!

13
1
1
0
0
Portekizli ve İspanyol bilim insanlarının ortak yaptığı kazı çalışmasında şimdiye kadar keşfedilen en büyük dinozor fosili olduğu düşünülen bir iskelet ortaya çıktı.

Türkiye’de fazla olmasa da filmlerde gördüğümüz müzelerde bulunan dinozor kemikleri hep büyüleyici olmuştur. Tabii bu dinozor kemiklerinin müzeye gelmeden önce fosilinin ortaya çıkartılması gerekiyor.

Bugüne kadar yüzlerce devasa dinozor fosili keşfi yapıldı ancak son yapılan keşiflerden biri diğerlerine fark atmış olabilir. Portekiz’de yapılan bir kazı çalışmasında paleontologlar, devasa bir dinozor fosili ortaya çıkardılar.

Avrupa’nın, belki de Dünya’nın en büyük dinozor fosili olabilir

Aslına bakarsanız ortaya çıkarılan fosiller o kadar büyük ki paleontologlar bunun bir dinozora ait olduğundan bile tam olarak emin değiller. Bulunan iskelet kalıntılarının 12 metre yüksekliğinde ve 25 metre uzunluğunda otçul bir dinozor olan sauropod’a ait olduğu düşünülüyor. Sauropodlar Dünya’da 150 milyon yıl önce yaşıyorlardı.

Portekizli ve İspanyol bilim insanlarının çalışmalarıyla ortaya çıkartılan bu fosiller aslında yeni keşfedilmedi, ilk olarak 2017 yılında arsanın sahibi, bir bahçe yapmak amacıyla kazdığı yerde bu kemikleri görmüştü ancak paleontologlar ancak geçtiğimiz ay çalışmalara başlayabildi.

Çalışmada yer alan paleontologlardan biri olan Elisabete Malafaia, bulunan fosil ile alakalı “Avrupa’da ve hatta belki de Dünya’da keşfedilen en büyük örneklerden biri” ifadelerini kullandı. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Kaynak : https://phys.org/news/2022-08-skeleton-huge-dinosaur-unearthed-portugal.html
13
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
13
1
1
0
0