'Dünyanın En Kısa Erkeği' Unvanı El Değiştirdi: Rekorun Yeni Sahibi, Sadece 65 Santimetre Boyunda!

6
3
2
1
0
Afshin Esmaeil Ghaderzadeh isimli İranlı bir adam, "dünyanın en kısa erkeği" unvanını aldı. Adamın 65,24 santimetrelik boyu, Guinness Rekorlar Kitabı ekipleri tarafından tescil edildi.

"Dünyanın en kısa erkeği" unvanı el değiştirdi. 2002 doğumlu Afshin Esmaeil Ghaderzadeh, Guinness Rekorlar Kitabı'na adını yazdırmayı başardı. İranlı adamın 65,24 santimetre olan boy değeri, Guinness tarafından da "dünyanın en kısa erkeği" olarak tescillenmiş oldu.

Rekorun önceki sahibi, Kolombiyalı Edward Hernandez'di. Hernandez'in boyu, 72,10 santimetre olarak kayıtlara geçmişti. 6,86 santimetrelik fark, rekorun sahibinin değişmesini sağlamış oldu.

Sadece 6,5 kilogram ağırlığındaki adam, dünyanın en kısa dördüncü erkeği!

Dünyanın en kısa erkeği

Afshin Esmaeil Ghaderzadeh, doğduğunda sadece 700 gram ağırlığındaydı. 20 yıl boyunca sadece 6 kilogram alabilen adam, bugün 6,5 kilogram ağırlığa sahip. Guinness yetkilileri, Ghaderzadeh'i  bugüne kadar tespit edilmiş olan en kısa dördüncü erkek olduğunu açıkladılar. 

Afshin Esmaeil Ghaderzadeh

İran'ın Batı Azerbaycan eyaletindeki Bukan'da dünyaya gelen Afshin Esmaeil Ghaderzadeh, fiziksel durumu nedeniyle eğitim alamamış. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan baba Ghaderzadeh, "Tedaviler ve oğlumun fiziksel zayıflığı, okumayı bırakmasının nedeniydi. Zihinsel sorunu yok." ifadelerini kullandı. 

guinness rekorlar kitabı

Afshin Esmaeil Ghaderzadeh kısa bir birey olsa da hayatını bizler gibi sürdürüyor. Özellikle de akıllı telefon kullanımı noktasında iyi olduğunu söyleyen dünyanın en kısa erkeği, yaşadığı tek sorunun telefonun ağırlığı olduğunu söylüyor. Ghaderzadeh, telefonuyla uzun süre vakit geçirdiğinde ağırlığına dayanamıyor, yoruluyormuş.

kısa adam

Yaptığı açıklamalarda halinden memnun olduğunu söyleyen Afshin Esmaeil Ghaderzadeh, bugüne dek yaşadığı bölgede ünlü bir isim olduğunu ifade ediyor. “İnsanlardan gördüğüm ilgiyi seviyorum. Kendimi özel hissettiriyor." diyen dünyanın en kısa erkeği, bundan sonra tüm dünyanın kendisini tanıyacağını belirtiyor. “Benim hayalim aileme yardım edebilmek. Bu küresel tanınırlık, hayalimi gerçekleştirmeme yardımcı olabilir.” ifadesini kullanan Ghaderzadeh, geleceğe yönelik planlarını da bu şekilde açıklamış oldu. 

Kaynak : https://www.guinnessworldrecords.com/news/2022/12/20-year-old-iranian-confirmed-as-worlds-shortest-man-730170
6
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
6
3
2
1
0