Dünyanın İlk Elektrikli Süper Otomobili Lucid Air Sapphire Tanıtıldı: İşte Özellikleri ve Moralinizi Bozacak Fiyatı

20
4
4
1
1
ABD merkezli otomobil üreticisi Lucid, yeni süper otomobili Air Sapphire'ın tanıtımını gerçekleştirdi. Tesla Model S Plaid'in rakibi olacak aracın, 1.200 beygir gücüne sahip olduğu ve 0'dan 100 km'ye iki saniyeden daha kısa sürede çıkabileceği belirtildi. Air Sapphire'ın fiyatı ise moralleri bozacak cinsten.

Karbon ayak izini minimuma indirmek isteyen otomotiv endüstrisi, bu amaç doğrultusunda içten yanmalı motorlu araçları yavaş yavaş terk ederek sürdürülebilir bir gelecek için elektrikli otomobillere yönelmeye başlıyor. Durum böyleyken yalnızca elektrikli otomobillere odaklanan şirketler de yeni araçlarını bizlerle buluşturuyor.

2007 yılında kurulan Amerika Birleşik Devletleri merkezli elektrikli otomobil üreticisi Lucid de bu şirketlerden biri. Dev marka, her yıl yeni elektrikli araçları ile karşımıza çıkıyor ve sektörde öne çıkmaya çalışıyor. Lucid, şimdi de otomobilseverlerin dikkatini çeken bir aracını daha tanıttı. Lucid Air Sapphire isimli araç, dünyanın ilk elektrikli lüks süper otomobili olmasıyla da dikkat çekti.

1.200 beygir gücüne sahip araç dünyanın en güçlü elektrikli sedanı olacak

Lucid’in yepyeni Air Sapphire modeli, Monterey Otomobil Haftası kapsamında şirketin amiral gemisi olarak tanıtıldı. Tasarımıyla dikkatleri üzerine toplayan araç, 1.200 beygir gücüne ve 895 KW güç üretebilen 3 farklı elektrikli motora sahip.

Şirket, otomobilin 0’dan 100 km’ye iki saniyeden daha kısa bir sürede çıkabileceğini ifade ederken 160 kilometreye de dört saniyeden kısa sürede çıkabileceğini söylüyor. Tam bir performans canavarı olacağa benzeyen bu güçlü otomobilin, Tesla’nın Model S Plaid aracına doğrudan rakip olabileceğini de söylememiz mümkün. Lucid de aracın dünyadaki en güçlü elektrikli sedan olacağını iddia ediyor.

Mavi rengiyle göz kamaştıran Air Sapphire’ın 320 kilometrenin üstünde hızlara ulaşabileceği ifade ediliyor. Ayrıca otomobilin duruşunu güçlendiren ve aracın yüksek performanslı sürüş sırasında dayanıklılığına katkıda bulunan karbon seramik frenlere sahip olduğu belirtilirken aerodinamik bir gövdeyle gelmesi de göze çarpıyor. Aracın menzili gibi bilgiler ise henüz şirket tarafından açıklanmadı. Bu bilgilerin yakın zamanda sunulması bekleniyor.

 İç kısma gelecek olursak şirket, burada daha sürücü ve performans odaklı olmaya çalışmış. ‘Sapphire Mojave’ isimli yeni bir tasarımı aracın içinde kullanan Lucid, özel sürüş modları, performans ayarları ve koltuklarıyla bunu sağlamayı planlıyor. Yazılımsal değişikliklere de gidildiği belirtilirken, siyah Alcantara döşemeler ve safir mavisi detaylar gözlerden kaçmıyor. Panaromik cam tavanında aracın güzel detaylarından biri olduğunu söylemek mümkün.

Lucid Air Sapphire'ın fiyatı ise adeta cep yakıyor

Gelelim Lucid Air Sapphire’ın fiyatına. Şirkete göre 23 Ağustos’ta Kanada ve ABD’de ön siparişleri başlayacak olan bu süper otomobil, 250.000 dolar (4,5 milyon lira) gibi bir fiyata sahip olacak.

Araba mı uçak mı?

Kaynak : https://tr.motor1.com/news/605430/lucid-air-sapphire-tanitildi/
20
4
4
1
1
Emoji İle Tepki Ver
20
4
4
1
1