Elektrikli Dodge Charger Tanıtıldı! Baktıkça Aşık Olacaksınız

86
6
5
3
1
İkonik spor otomobil Dodge Charger'ın elektrikli versiyonu tanıtıldı. Charger Daytona SRT olarak isimlendirilen model, kendine hayran bırakan tasarımı ve orijinaline bağlı kalan teknik detayları ile dikkat çekecek gibi görünüyor.

Amerikan arabaları dendiği zaman akıllara gelen ilk markalardan bir tanesi olan Dodge, düzenlediği bir etkinlikte yeni elektrikli otomobili Charger Daytona SRT'yi tanıttı. Şirketin en ikonik modellerinden Charger'ın elektikli versiyonu, şirkete göre "kasın elektrikli versiyonu". Gelin hep birlikte, yakın bir gelecekte piyasaya sürülecek otomobile bakalım.

Dodge Charger, otomobil tutkunlarının her zaman ilgisini çeken bir model olarak tarihe geçti. Charger Daytona SRT, bunu sonsuza dek sürdürmeyi amaçlıyor gibi görünüyor. Zira bu elektrikli otomobil, tasarım açısından orijinal Charger ile genel anlamda aynı. "Peki ya ses?" dediğinizi duyar gibiyiz. İçiniz rahat olsun... Dodge mühendisleri, "Fratzonic Chambered Exhaust" ismini verdikleri egzoz sistemi ile Charger'ın sesini korumayı da başarmış durumda. Araç, her zaman olduğu gibi V8 sesiyle haykıracak. Hem de bir V8'in çıkardığı maksimum sev seviyesi olan 126 desibelde.

Karşınızda Dodge Charger Daytona SRT

Dodge Charger Daytona SRT

Dodge Charger Daytona SRT'nin dış tasarımı, kelimenin tam anlamıyla kendine hayran bırakıyor. Aerodinamik için özel olarak tasarlanmış kaput, gövdeye gömülü kapı kolları ve incecik yan aynalar, Dodge Charger Daytona SRT'nin öne çıkan tasarım detayları arasında bizleri karşılıyor. Şerit LED aydınlatma tercih eden mühendisler, arka kısımda ise iki sıralı kesintisiz aydınlatma kullanmışlar.

Dodge

Elektrikli Dodge Charger, yalnızca dış tasarımıyla büyüleyici olan bir otomobil değil. Aracın iç tasarımı da benzersiz. 16 inç dijital gösterge ekranı yanında çok da büyük durmayan 12.3 inç boyutlu bir bilgi-eğlence ekranının bizleri karşıladığı iç tasarımdaki en dikkat çekici ögelerden biri, dokunmatik direksiyon tuşları. Ambiyans aydınlatma ve kumanda şeklindeki vites topuzu da dikkate değer tasarım detayları arasında yer alıyor.

Elektrikli Dodge charger

Orijinal Dodge Charger, motor özellikleriyle bir canavardı. Bu durum, elektrikli versiyonda da karşımıza çıkıyor. Tüm teknik detaylar açıklanmadı ancak Charger Daytona SRT, 800 volt değerindeki özel bir motor sistemine sahip. Bu elektrik gücü, araca dört tekerden birden güç verecek. "eRupt" isimli şanzıman ise kullanılan otomobilin elektrikli olduğunu hissettirmeyecek. Orijinal versiyondaki vites geçiş hissi, elektrikli Charger'da da kendini gösterecek.

Dodge

Dodge tarafından yapılan açıklamalara göre Charger Daytona SRT, şu an için üretime hazır değil. Haliyle bu otomobil için konsept diyebiliriz. Ancak sektör kaynaklarına göre elektrikli Charger ile tanışmak için çok da beklemeyeceğiz. Otomobil, 2024 yılında piyasaya sürülebilir.

Charger

Kaynak : https://www.caranddriver.com/news/a40921430/dodge-charger-daytona-srt-concept-ev/
86
6
5
3
1
Emoji İle Tepki Ver
86
6
5
3
1