X’in Kullanıcıları Engelleme Özelliğini Kaldırması, App Store ve Play Store'da Yasaklanmasına Neden Olabilir (mi Acaba?)

17
7
3
1
0
Elon Musk, geçtiğimiz gün radikal bir kararla X'te artık kullanıcıların engellenemeyeceğini açıkladı. Özelliğin hiçbir anlamı olmadığını düşünen Musk, sadece DM'lerde kullanılabileceğini söyledi. Ancak bu karar, X'in uygulama mağazalarından kaldırılmasına neden olabilir.

Milyarder iş insanı Elon Musk, X’i (Twitter) satın aldığı günden bu yana platformda yaptığı büyük değişikliklerle karşımıza çıkıyordu. Musk, geçtiğimiz gün ise kullanıcıların tepkisini çekebilecek yeni bir hamle planladığını söyledi. Ancak Musk'ın bu hamlesi, X platformunun sonunu getirebilir.

Ünlü girişimci, bir gönderiye yanıt vererek kullanıcıları engellemeyi sağlayan özelliğin X’ten kaldırılacağını söyledi. Şaşırtmayan bir şekilde, bu değişikliğin detayları ve ne zaman bunun gerçekleşeceği hakkında da bilgi vermedi.

Musk, “hiçbir anlamı olmadığını” düşündüğü engelleme özelliğinin yalnızca DM’lerde kullanılabileceğini söylüyor

Musk'ın gönderisine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Musk, kullanıcıları engellemenin veya sessize almanın nedeni olup olmadığını soran bir hesaba yanıt vererek değişikliği duyurdu. Yanıtında, “Engelleme, DM’ler dışında bir ‘özellik’ olmaktan silinecekifadelerini kullandı. Bu da mesajlar dışında kullanıcı engellemenin X’ten kaldırılacağını ortaya koydu. Musk ayrıca, engelleme özelliğinin “hiçbir anlamı olmadığını” düşündüğünü de ifade etti.  

Her sosyal medya platformunda bulunan bu özellik, bildiğiniz üzere belli hesapları engelleyerek onlarla iletişiminizi kesmenizi sağlıyor. Kullanıcılar, genellikle onları rahatsız eden hesaplardan bu şekilde kurtulabiliyor.

İşte bu yüzden, bu kadar çok popüler bir özelliğin kaldırılmasının pek hoş karşılanmayacağını söyleyebiliriz. Hâlihazırda birçok kullanıcı, Musk’ın paylaşımının altında tepkilerini dile getirmeye başladı. Birçok kişi, bunun çok kötü bir fikir olduğunu belirtti. Hatta Zuckerberg ile gerçek olup olmayacağı bilinmeyen kavgayı kastederek “umarım Zuck kazanır” diyen bile oldu.  

Apple ve Google, uygulamayı mağazalarından kaldırabilir!

Musk'ın Cuma günü X'ten engelleme özelliğini kaldıracağını açıklamasının ardından tepkiler artmaya başladı. Pek çok kişi, Musk'ın gönderisinin altına Apple ve Google'nın uygulama mağazaları ile ilgili yönetmeliğini paylaştı. Bunun nedeni ise Apple'ın App Store inceleme yönergelerinde, "kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe veya sosyal ağ hizmetlerine sahip uygulamalar, kötü niyetli kullanıcıları hizmetten engelleme becerisini içermelidir." maddesinin yer alması. Benzer bir madde Google Play Store için de geçerli.

Yani Google ve Apple, kendi uygulama mağazası içerisinde yer alacak sosyal medya uygulamalarının "engelleme özelliğine" sahip olmasını şart koşuyor. 

Peki hesap engelleme özelliği kaldırılırsa X uygulaması Apple ve Google tarafından yasaklanır mı?

Görünüşe göre bu sorunun net bir cevabı yok. Çünkü Musk, her zaman olduğu gibi bu durumun da çözümünü bulmuş olabilir. Şu anda X'teki sessize alma özelliğini daha gelişmiş şekilde sunmayı planlayan Musk, bu şekilde problemin önüne geçebileceğini düşünüyor. 

Tabii ki sessize alınan hesaplar, gönderilerini görmeye ve onları yanıtlamaya devam edebiliyor. Yalnızca bundan sizin haberiniz olmuyor. Ancak tabii ki bu "daha güçlü sessize alma" çözümünü, Google ve Apple'ın kabul edip etmeyeceği de kesin değil. 

Ancak Apple'ın daha önce App Store'da tek harfli uygulamalara izin vermemesi ancak "X" için bunu esnetmesi göz önüne alındığında, platform için yine bir ayrıcalık yapılabileceği de öngörülebilir.

17
7
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
17
7
3
1
0