Eski Bilgisayarları Canlandıran İlaç Gibi Yazılım: Linux Lite 4.4

54
4
2
2
0
Linux Lite 4.4 işletim sistemi çekirdek yazılımı, eskimiş bilgisayarlarda Microsoft Windows'un yerini alabilir.

Microsoft'un hayatımızdaki yeri elbette tartışılmaz. Sistemsel olarak gelişmiş ilk Windows sürümü olarak kabul edebileceğimiz Windows 95'ten günümüze kadar Microsoft, hep biraz daha gelişmiş bir şekilde karşımıza çıktı. Windows 98, Windows XP, Windows Vista derken bugün geldiğimiz konumda Windows 10 sürümü diğer sürümlere göre kullanıcıların gönüllerini fethetmiş gibi görünüyor.

Özellikle Windows 7 sürümünün peşine gelen Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 sürümleri, kullanıcılar için ciddi anlamda kafa karışıklığına sebep oldu. Eski bilgisayar sistemleri her ne kadar Windows 10'u desteklese bile, çalışma performansı açısından sınıfta kalan bir çok bilgisayar var. Bu duruma karşılık olarak yeni yayınlanan Linux Lite 4.4 ile Windows'u etkili bir biçimde kullanamayan ve biraz daha eski sistemlere sahip olan bilgisayarlara nefes aldırmak mümkün.

 

Linux, bilindiği üzere daima hafif bir işletim sistemi çekirdek yazılımı olmasıyla ön plana çıkıyor. Özellikle Lite sürümleri ile kaynak kullanımını minimalize eden Linux ile eski ve yetersiz donanıma sahip bilgisayarları hızlı ve etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Yayınlanan Linux Lite 4.4 sürümünün özelliklerine geçecek olursak;

  • Masaüstü ortamı Windows'a benzer şekilde,

  • Bilindik bir çok uygulama için kullanıma hazır,
  • LibreOffice isimli alternatif Microsoft Office programı entegre edilmiş,
  • Simgeler güncellenmiş ve ufak tefek düzenlemeler yeniden ele alınmış,
  • Hata düzeltmeleri ve iyileştirmeler yapılmış.

Eğer sisteminiz yetersiz geliyor ve Windows 10 ile can çekişen bilgisayarınıza nefes aldırmak istiyorsanız, buradan gerekli dosyaları indirebilirsiniz. İndirme bittikten sonra aracı uygulamalar ile USB belliğinizi "boot" edilebilir hale getirip, içerisine Linux'u kurabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta yedeklemelerinizin yapılması ve bazı BIOS ayarlarınızın yapılması gerektiğidir. BIOS'a girdikten sonra BOOT ayarları içerisinden "Legacy" modun aktif olduğundan emin olmalısınız.

Kaynak : https://betanews.com/2019/03/31/linux-lite-44/
54
4
2
2
0
Emoji İle Tepki Ver
54
4
2
2
0