Facebook Köklerine Dönüyor: Üniversite Öğrencilerine Özel Sosyal Ağ Facebook Kampüs Duyuruldu

21
13
3
2
0
Facebook, üniversite öğrencilerine yalnızca birbirleriyle sosyalleşebilecekleri özel bir alan sunan Facebook Kampüs'ü duyurdu. Facebook Kampüs, üniversite öğrencilerine gerçekte bir arada olmadıkları anlarda dahi sosyalleşme imkanı tanıyacak. Tıpkı Facebook'un ilk günlerinde olduğu gibi.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, adeta platformun özüne dönen ve üniversite öğrencilerinin ortak ilgi alanlarına göre arkadaşlarıyla bağlantı kurmalarına yardımcı olmak üzere tasarlanmış platform için özel bir alan olan Facebook Kampüs’ü duyurdu. Facebook Kampüs’ün amacı, öğrencilerin üniversite topluluklarındaki tartışmalara katılmasını ya da yeni tartışmalar başlatmasına uygun bir ortam sağlamak.

COVID-19 salgını nedeniyle çoğu üniversitenin kısmi ya da tam zamanlı uzaktan eğitime geçtiğini hatırlatan Facebook, böyle bir dönemde öğrencileri üniversite hayatına bağlı tutmanın çok daha önemli olduğunu ifade etti. Üniversitenin, öğrencilerin iş, sanat, spor gibi alanlarda yeni bağlantılar kurdukları sosyal bir ortam olduğunu belirten Facebook, platformun da başta bu ama hizmet eden üniversiteye özel bir site olduğunu, Facebook Kampüs ile Facebook’un köklerine döndüğünü ifade ediyor.

Facebook Kampüs arayüz

Facebook Kampüs, standart Facebook uygulamasının içinde öğrenciler için özel olarak tasarlanmış standart Facebook profilinden farklı bir Kampüs profili sunan özel bir bölüm olarak karşımıza çıkıyor. Öğrencilerin bir Facebook Kampüs profili oluşturabilmeleri için bir üniversite e-posta adresi ve mezuniyet yılı bildirmeleri gerekiyor.

Facebook Kampüs profilinde ana dal, sınıf, doğum yeri, yan dal gibi bilgiler isteğe bağlı olacak. Kampüs profili oluşturan öğrenciler kendi okullarına ait grup ve etkinliklere katılabilecek, ayrıca benzer ilgi alanlarına sahip diğer okullardan öğrencilerle bağlantı kurabilecekler. Facebook Kampüs’te paylaşılan içerikler, yalnızca Facebook Kampüs kullanıcıları tarafından görülebilecek.

facebook kampüs ana sayfa

Facebook Kampüs özellikleri

  • Facebook Kampüse Özel Haber Akışı: Facebook Kampüs, kendi içinde bir sosyal medya ağıdır ve içerikler, etkinlikler, gruplar, Facebook Kampüs’e özeldir.
  • Kampüs İçi Bağlantı: Facebook Kampüs, öğrencilere üniversite, sınıf, bölüm gibi bilgilere dayanarak yeni bağlantılar öneriyor. Ancak bu bağlantılar da Facebook Kampüs içinden oluyor.
  • Sohbet Odaları: Facebook Kampüs’te bulunan sohbet odaları, öğrencilerin bir kulüp, yurt, etkinlik gibi bir kullanıcı kitlesini bir araya getiren oluşumlar için özel sohbet odaları açmasını mümkün kılıyor.

facebook kampüs arkadaş ekle

Facebook’u adeta kuruluş günlerine geri götüren Facebook Kampüs, şu an için ABD’deki sınırlı sayıda üniversitenin öğrencileri tarafından kullanılabilecek. Ancak Facebook, ilerleyen dönemde öğrencilerin ilgi durumu ve Kampüs’ün amacına uygunluğuna bağlı olarak Türkiye dahil farklı ülkelerdeki üniversitelere de Kampüs için erişim sağlayabilir.

Kaynak : https://about.fb.com/news/2020/09/introducing-facebook-campus/
21
13
3
2
0
Emoji İle Tepki Ver
21
13
3
2
0