ABD'de Facebook ya da Instagram Hesabını Kapatanlara 120 Dolara Kadar Para Ödenecek

50
9
7
4
4
ABD'de yeni bir akademik araştırma gerçekleştirecek olan Facebook, davet gönderdiği bazı kullanıcılara Instagram ya da Facebook hesaplarını geçici olarak kapatmaları karşılığında para ödeyecek.

Şimdi size, birilerinin Facebook ya da Instagram hesabınızı geçici süreliğine kapatmanız karşılığında ödeme yapacağını söyleseydik ne düşünürdünüz? Sosyal medya üzerinden gelir sağlayan biri değilseniz muhtemelen bu teklif ilginizi çekerdi. Peki bu teklifin gerçek olduğunu ve teklifi yapanın da bizzat Facebook olduğunu söylesek?

The New York Post tarafından aktarılan bilgiye göre Facebook, seçilen abonelerin eylül ayı sonuna kadar Facebook ya da Instagram hesaplarını kapatmaları halinde kullanıcılara 120 dolara kadar ödeme yapacak. Tahmin edebileceğiniz gibi Facebook’un bu teklifindeki asıl amacı kullanıcı sayısını azaltmak değil.

Facebook, 400 bin kadar kişinin para karşılığı Facebook ya da Instagram hesabını kapatmasını bekliyor

facebook'u sil

Facebook, kullanıcılarına para karşılığında hesaplarını geçici olarak kapattırarak ABD seçimlerinde sosyal medyanın rolünü mercek altına almayı amaçlıyor. Facebook, söz konusu araştırmaya 200 bin ile 400 bin kişinin katılmasını beklediğini belirtiyor. Dolayısı ile bu küçük(!) araştırmanın Facebook’a milyonlarca dolara mal olacağını söylemek çok da yanlış olmaz.

Facebook sözcüsü Liz Bourgeois, geçtiğimiz hafta konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada kullanıcıların ister anketleri doldurduklarında isterlerse de hesaplarını geçici olarak kapattıklarında ödeme alacaklarını belirtti. Bourgeois’a göre bu tarz ödeme ve teklifler, söz konusu türdeki akademik araştırmalar için standart bir uygulama.

Facebook'un para karşılığı Instagram ya da Facebook'u kapatma teklifi yalnızca ABD'deki kullanıcılara sunulacak

facebook teklif

Yine Bourgeois’a göre söz konusu çalışmaya davet edilecek kişiler, bir örneklem oluşturacak şekilde seçilecek. Seçilen potansiyel katılımcılar, bir bildirim ile davet alacaklar. Örneklem, ABD’deki yetişkin nüfus içinden, Facebook ve Instagram kullanıcı çeşitliliğini en iyi yansıtacak şekilde oluşturulacak.

Facebook tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamadaysa “Sosyal medyada demokrasi için faydalı olan her şeyi güçlendirmek, olmayanları da zayıflatmak için daha fazla nesnel ve tarafsız araştırmalara ihtiyacımız var.” ifadeleri kullanıldı. Facebook, araştırmadan elde edilen bilgilerin bağımsız veri bilimciler tarafından ele alınacağını ve sonuçların gelecek yıla kadar yayınlanmayacağını ifade etti.

Kaynak : https://www.phonearena.com/news/facebook-will-pay-you-to-deactivate-your-account_id127005
50
9
7
4
4
Emoji İle Tepki Ver
50
9
7
4
4