Facebook’u Eski Arayüze Döndüren Chrome Eklentisi

27
5
2
2
1
Sosyal medyanın en önemli aktörlerinden olan Facebook’un yeni arayüzünden şikayetçi olanlardansanız bu yeni Google Chrome eklentisi tam olarak size hitap ediyor.

Facebook, ele geçiremediği tek büyük rakibi olan Twitter’la arasındaki farkları azaltmak amacıyla yeni bir arayüz geliştirmeye karar vermişti. Firmanın geçen yılki F8 etkinliğinde Twitter benzeri kullanıcı arayüzünün geleceğini öğrenmiştik.

Aylar süren beta test aşamasından sonra sosyal medya devi, klasik Facebook arayüzünün artık kullanımda olmayacağını açıkladı. Eski tasarımı sevenler ise yeni arayüzde sıkışıp kalmaktan hiç de memnun olmadıklarını bir süredir dile getiriyordu.

Chrome eklentisi ile eskiye dönüş

chrome eklenti

Facebook’un kararından rahatsız olan bir kullanıcı, “Old Layout” (eski düzen) adlı bir Chrome eklentisi geliştirdi. Bu eklenti kısaca Facebook’u daha önce alışılmış olan arayüze geri döndürüyor ve alışkanlıklarınızı değiştirmemenizi sağlıyor.

Web geliştirici olan Matt Kruse’un eseri olan eklenti, klasik görünüşe geri dönmeyi oldukça kolay hale getiriyor. Arayüz değişimini gerçekleştirmek için herhangi bir konfigürasyon ayarı değiştirmenin gerekmemesi de eklentiyi herkes tarafından kullanılabilir hale getiriyor.

Facebook arayüzü eski haline nasıl getirilir?

old layout

Facebook arayüzü, daha önceki arayüze alışmış olanlar tarafından yadırgandı ve geçiş süreci, firmanın öngördüğü kadar kolay olmadı. Yeni tasarımla kalakalmış pek çok kullanıcı da “Eski Facebook arayüzüne nasıl dönerim?” diye Google’ın yolunu tuttu.

Yeni Google Chrome eklentisi “Old Layout” bu ihtiyaca cevap verirken kullanması da oldukça kolay bir özellik olarak göze çarpıyor. Tek yapılması gereken, resmi siteden indirilen uygulamayı Google Chrome’a kurmak.

Eklentinin nasıl çalıştığı sorusunun cevabı ise oldukça basit. Teknik olarak Facebook, kullandığınız tarayıcı yeni arayüzü desteklemiyorsa eski arayüzü kullanmanıza engel olmuyor. Bu eklenti de Facebook sunucularının daha eski bir Chrome sürümü kullanıyormuşsunuz gibi düşünmesine neden oluyor. Bu nedenle eklentiyi çalıştırdığınızda Facebook  tarayıcınızı güncellemenizi isteyebilir. Eklentiyi devre dışı bıraktığınızda ise böyle bir uyarı görmeyeceksiniz.

Kaynak : https://beebom.com/chrome-extension-get-facebook-old-layout-back/
27
5
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
27
5
2
2
1