• Anasayfa
 • Oyun
 • Fall Guys’ın Her Modunda Zafere Götüren 11 Taktik

Fall Guys’ın Her Modunda Zafere Götüren 11 Taktik

28
9
1
1
0
Oyun sektörüne hızlı bir giriş yaparak listelerin en üstlerine kendisini konumlandıran yeni ve popüler oyun Fall Guys’ta galip gelebilmek için değişik haritalarda birbirinden farklı Fall Guys taktikleri uygulamak gerekiyor. Sizi birinci yapacak bu eşsiz Fall Guys taktiklerini ise yazımızda derledik.

2020 yılının ağustos ayında Windows platformuna çıkmasıyla birden popülerleşen Fall Guys (tam adıyla Fall Guys: Ultimate Knockout); sunduğu grafik çeşitliliğiyle, rekabet içeren oyun modlarıyla ve her oyun moduna özel uygulanması gereken taktiklerle oyuncuları cezbediyor.

Özellikle içerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinde evlerimizde daha fazla zaman geçirmemizle beraber artan oyun oynama sürelerini daha keyifli hâle getiren Fall Guys’ta her bir oyuncu jelibon olarak mücadeleye başlıyor. Kısaca koşma, zıplama, atlama ve rakibi çekme hareket kabiliyetlerini uygulayabildiğimiz Fall Guys ta birinci olabilmek için ise her haritaya özel taktikleri uygulamak gerekiyor. Peki nedir bu taktikler? Gelin beraber göz atalım.

Fall Guys haritaları için taktikler:

 • Dizzy Heights
 • Door Dash
 • Fruit Chute
 • Gate Crash
 • Hit Parade
 • See Saw
 • The Whirlygig
 • Hex-A-Gone
 • Fall Ball
 • Rock 'N' Roll
 • Fall Mountain

Dizzy Heights

fall guys dizzy heights

Birçok dönen platformdan oluşan Dizzy Heights haritası, Fall Guys ta çekişmenin revaçta olduğu haritalardan birisi. Bu haritayı kazanma yolunda uygulanması gereken en önemli kural ise platformlardan düşmemek. Platformdan bir kez bile düşmemek zira aşağıya düştüğünüz zaman sizi yarışın bitiş noktasına daha yavaş götürecek başka bir yola sapmış oluyorsunuz. Platformlar arasında boşluk tuşu yerine CTRL tuşu ile atlamanız da burada size avantaj sağlayacaktır.

Dönen platformları atlattıktan sonra Dizzy Heights’ın bir sonraki engeli olan toplar ile karşılaşacaksınız. Ne var ki bu toplar da bir sonraki dönen platform parkurunda ilerlerken üzerinize düşüyor. Jelibonunuzun neredeyse 3 katı büyüklüğündeki topların bulunduğu parkurda uygulamanız gereken taktik ise basamak şeklinde olan ve dönen platformların ya en sağ tarafından ya da en sol tarafından ilerlemeye çalışmak. Bu sayede büyük topların jelibonunuza çarpmasından kaçınabilir ve bitiş çizgisine daha da emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Door Dash

fall guys door dash

Fall Guys: Ultimate Knockout’ın belki de en sevilen ve oyuncuları en çok eğlendiren haritası Door Dash, bir dizi kapıdan geçerek bitiş çizgisine ulaşmanızı gerektiriyor. Kulağa her ne kadar kolay gibi görünse de bu harita hiç de kolay değil. Door Dash’in sürprizlerle dolu kısmı, her kapı sırasında bazı kapıların kırılamaz olması ve bu kırılamaz kapıların her oyunda rastgele belirlenmesi.

Door Dash haritasında oynarken asla önden gitmeyin. Jelibonunuzun her daim ikinci ya da üçüncü sırada olduğuna dikkat edin. 1. sırada ilerleyen oyuncular kapıları kırmayı sizden önce deneyeceklerinden, bu taktik ile hangi kapının kırılamaz olduğunu daha geniş bir açıdan görebiliyor olacaksınız.

Hâlihazırda kırılmış olan kapılardan geçerken önce boşluk tuşu ile zıplayın ve sonrasında CTRL tuşu ile dalış yapın. Kırılabilen kapıların sayıları haritanın sonuna doğru git gide azalacağından ve kapı geçişlerinde sıkışıklık yaşanacağından bu taktikle diğer oyuncuların üzerinden kolayca zıplayabilir ve bitiş çizgisini geçmeyi garantileyebilirsiniz.

Fruit Chute

fall guys fruit chute

Toplam 4 kişilik arkadaş gruplarının da beraber oynayabileceği Fall Guys, aksiyon dolu anlar yaşatan haritaları da bünyesinde barındırıyor. Bu haritalar arasından Fruit Chute’da jelibonunuzun başı büyük dertte. Devasa meyvelerin gökten yağdığı Fruit Chute’da amaç, meyvelerin çarpmasından kaçınıp bitiş çizgisini geçmek.

Meyvelerden kaçınmak için en iyi yol ise koşu bandına benzer turuncu platformun en sağından veya en solundan ilerlemek ve pembe renkteki yapıları kendinize bariyer olarak kullanmak. Meyvelerin kenarlara daha az temas etme eğiliminde olması, bu taktiği kullanan oyuncuların başarıya ulaşmasına katkı sağlıyor.

Gate Crash

fall guys gate crash

Eğlenmesi oldukça kolay olan Fall Guys, Gate Crash gibi oynarken bir yandan da düşünmeyi gerektiren haritalara da sahip. Gate Crash’te yukarı ve aşağı oynayan birçok kapı bulunuyor. Bu kapıların hareket etme süreleri asla değişmiyor.

Bu gerçeği baz alarak her kapının ne zaman açılıp kapanacağını, daha kapıya yaklaşmadan öngörmeniz ve bu doğrultuda doğru kapıya hamle yapmanız gerekiyor. Örneğin siz yaklaşmakta iken kapalı olan kapı, siz kapıya vardığınızda açık konumda bulunuyor. Kapılardan geçerken önce zıplayıp sonra CTRL tuşu ile dalış hareketi yapmayı da ihmal etmeyin.

Hit Parade

fall guys hit parade

Diğer Fall Guys haritalarına göre çok daha kolay bir taktiğe sahip olan Hit Parade’de sizi ilk olarak havada duran silindirler karşılıyor. Çoğu oyuncu üzerinde yürümesi hiç de kolay olmayan bu silindirleri kendisine yol olarak tercih ediyor ve genellikle silindirden kayıp aşağıya düşüyor. Bunun yerine uygulanması gereken taktik ise silindirlerle vakit kaybetmeden direkt aşağıya atlamak. Bu taktiği uyguladığınızda jelibonunuz bitiş çizgisine çok daha hızlı ulaşacak.

See Saw

fall guys see saw

Onlarca tahterevallinin bulunduğu See Saw, Fall Guys’ta belki de ne olacağı en tahmin edilemez haritalarından birisi. See Saw’da en önde gitmek genellikle işe yaramıyor zira tahterevalliler ile intiham o kadar zorlu ki en arkadan gelen jelibonlar bile bitiş çizgisini diğerlerinden önce geçebiliyor.

See Saw’da size avantaj kazandıracak ufak bir tüyo ise atlayış yaparken zıplamak yerine CTRL tuşu ile dalış gerçekleştirmek. Bu sayede jelibonunuz dönen platformun üzerine bindiğinde çok daha hızlı bir şekilde ayağa kalkabilecek.

The Whirlygig

fall guys the whirlygig

İlk kısmı için herhangi özel bir oynanış taktiği gerektirmeyen Fall Guys The Whirlygig, diğer haritalara göre daha çok dönen parçalı bir harita. Yan yana duran 3 adet pervaneyi CTRL tuşu ile dalış hareketi yaparak geçtikten sonra yol 3’e ayrılıyor. Ortada ufak bir yamaç tırmanma ve yamaç sonunda büyük pervane var iken sağ ve sol yollarda ise üzerinde dönen çubuk bulunan platformlar yer alıyor.

Ortada bulunan yol her ne kadar jelibonunuzu daha hızlı bitiş çizgisine götürecek gibi görünse de bu yamaca tırmanan jelibonların çok ama çok azı pervaneye temas etmeden geçiş yapabiliyor. Bu nedenle yolun sağ veya sol tarafından gitmeyi tercih eden oyuncuların başarıya ulaşma yüzdesi daha yüksek oluyor.

Bitiş çizgisine varmadan önceki son atlamanızı gerçekleştirirken önce boşluk tuşu ile yukarı zıplayıp sonra CTRL tuşu ile dalış hareketi yapmayı unutmayın zira buradaki boşluk diğer yerlere göre daha büyük.

Hex-A-Gone

fall guys hex-a-gone

En son harita olarak gelen Hex-A-Gone’da çekişme oldukça büyük, haritanın mantığı ise çok basit. Kısaca açıklamak gerekirse üzerinde durduğunu platform birkaç saniye sonra yok oluyor. Bu yüzden sürekli olarak hareket hâlinde olmanız gerekiyor. Ne var ki bu haritanın da bir taktiği bulunuyor.

Oyuncular tarafından sıklıkla uygulanan ve genellikle yarar sağlayan bir taktik, harita başladığında bilerek birkaç alt platforma düşmeniz ve düştüğünüz platformun ortasında gezinerek yok etmeniz. Bu sayede yukarıdaki oyuncular fark etmeden direkt olarak iki alt basamağa düşecekler. Bu sırada siz ise ortasını yok ettiğiniz katın kenarlarındaki platformlarda yürüyerek değil, tek tek zıplayarak vakit kazanıyor olacaksınız.

Block Party

fall guys block party

Labirentlerin yerden yükselerek üzerinde bulunduğunuz platforma geldiği Fall Guys haritası Block Party’de tam bir çekişme süregeliyor. Bu haritada size yarar sağlayacak taktik ise üzerinde bulunduğunuz platformun gerisinde değil, tam tersine en önünde bulunmak. Bu sayede labirent blokları daha sudan yeni çıkarken hangi şekilde olduklarını erkenden görebilir ve labirent bloklarının şekline göre kendinizi konumlandırabilirsiniz.

Fall Ball

fall guys fall ball

Ufak bir futbol maçı keyfi yaşatan Fall Ball, Fall Guys’ta en çok sevilen haritalar arasında yer alıyor. Gol atmaktan çok kendi kalenizi savunmanın önem kazandığı bu haritada da uygulanabilecek bazı taktikler bulunuyor. Bu taktikler arasında en önemlisi, topun yukarıdan düşüş anını yere yansıyan gölgesi ile tahmin edip sahanın ortasında beklemek ve top yere düştüğü anda önce boşluk tuşu ile zıplayıp daha sonra CTRL tuşu ile dalış hareketi gerçekleştirmek.

Bu taktik uygulandığında top hızlı bir şekilde rakip takımın kalesine yöneliyor ve topun durdurulması da bir o kadar güç oluyor. Topun saha avantajını bu taktik ile takımınıza kolaylıkla kazandırabilir hatta bazı durumlarda direkt golü de bu şekilde atabilirsiniz.

Rock 'N' Roll

fall guys rock n roll

Toplam 3 takım ve her takıma ait 1 adet büyük top ile başlayan Rock 'N' Roll’da takım içi görev dağılımı büyük önem taşıyor. Takımınızın büyük çoğunluğunun kendi topunuzu itmesi gerekirken 1 veya 2 kişinin ise önden gitmesi ve diğer takımların toplarını tutarak engel olması gerekiyor.

Kendi takımınızın topunu iterken Shift tuşu ile topu tutmak yerine boşluk tuşu ile önce zıplayıp daha sonra CTRL tuşu ile dalış hareketi yapmanız, topun daha hızlı hareket etmesini sağlayacaktır. Rakip takımın topunu engellerken ise Shift tuşunu kullanarak topu çekebilirsiniz.

Fall Mountain

fall guys fall mountain

Oyun sonunda gelen haritalardan bir başkası olan Fall Mountain, Fall Guys’ın belki de en sade haritalarından birisi. Ne var ki bu haritada birinci olan kişi, şampiyon tacını almaya hak kazanıyor ve diğer oyuncular eleniyor. Fall Mountain’a burada yer vermemizin asıl sebebi ise çoğu oyuncu tarafından bilinmeyen ufak bir noktasının bulunması.

En önde ilerleyip şampiyonluk tacına atlayış gerçekleştirebilirseniz burada Shift tuşuna basıp tacı tutmanız gerekiyor. Aksi takdirde jelibonunuz olduğu gibi aşağı düşecektir ve hemen arkanızdaki oyuncu taca sahip olacaktır.

Arkadaş grubu ile oynandığında hâlihazırda bulunan eğlencesine misliyle eğlence katan Fall Guys: Ultimate Knockout için sizlere sunduğumuz taktikler bu şekildeydi. Jelibonu bitiş çizgisine götürme yolundaki diğer taktikleri bizlerle yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

28
9
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
28
9
1
1
0