Çocukken Boy Boy Posterleriyle Duvarlarımızı Süslediğimiz Gençlik Dergilerine Ne Oldu?

7
2
1
0
0
Önceden marketlerden her hafta gidip aldığımız gençlik dergileri bir anda piyasadan silindi diye düşünüyorsanız yalnız değilsiniz.

Birçoğumuz; duvarlarımızı boy boy posterlerle süslediğimiz, her sayısını dört gözle beklediğimiz gençlik dergilerinin tadını unutamıyoruz değil mi?

Ancak bu ikonik dergiler, zamanla ortadan kayboldu. Sahiden, neden?

Gençlik dergileri 1940'larda, "genç" kavramının keşfiyle ortaya çıktı.

gençlik dergisi

O dönemde psikologlar; gençlerin, ebeveyn denetimi olmadan popüler kültürü tüketebilen ayrı bir demografik grup olduğunu fark ettiler.

İlk olarak yurt dışında satışa sunulan Seventeen dergisi, ardından YM, Teen ve Teen People gibi diğer dergiler bu ihtiyaca yanıt verdi ve hızla dünya genelinde ünlendi.

Başlangıçta dergiler; genç kızların moda, güzellik ve erkekler gibi konulara odaklanmasını sağladı. Ancak zamanla okuyucularının ilgilerini yansıtarak güncel olaylar, sanat ve kültür gibi konuları da kapsayan içerikler sunmaya başladılar.

Ancak sosyal medyanın ve dijital içerik platformlarının yükselişi, gençlik dergilerinin etkisini azalttı.

trendy, blue jean, hey girl dergileri

Sonuçta artık her ipucunun ve tavsiyenin, gençlerin elinin altında olması, istedikleri ünlünün görselini poster olarak internette şıp diye bulabilmeleri ve influencer etkisi gibi sebepler dergiciliğin maalesef ki bir kenara atılmasına vesile oldu diyebiliriz.

Hey Girl, Go Girl, Blue Jean ve Trendy gibi dergilerden bazıları, yayın periyoduna dönemsel olarak devam etse de internetin hızla yükselişi ve sosyal medya sonlarını getirdi demek yanlış olmaz.

Ancak üzülmeyin, eğer siz de bizler gibi geçmişe özlem duyuyorsanız pek çok eski gençlik dergisinin arşivi, internette bulunuyor.

Kaynak: Vice

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

7
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
2
1
0
0