Google, Yapay Zekânın Arama Sonuçlarında Neden Saçma Sapan Yanıtlar Verdiğini Açıkladı

3
1
1
0
0
Üst düzey Google yöneticilerinden Liz Reid, Google Arama'daki yapay zekâsının neden yalan yanlış sonuçlar ürettiğini açıkladı. Reid, şirketin daha doğru bilgi için ne gibi çalışmalar yaptığını da açıkladı.

ABD merkezli teknoloji devi Google, bundan birkaç hafta önce Arama için yapay zekâ entegrasyonu oluşturdu. Böylelikle kullanıcılar, yaptıkları bir arama için doğrudan yapay zekâ sonuçlarını görebildiler. Ancak geçtiğimiz günlerde paylaştığımız üzere Google'ın yapay zekâsı, tebiri caizse saçma sapan yanıtlar veriyordu.

Üst düzey Google yöneticilerinden Liz Reid, bunun nedenlerine ilişkin bir açıklama yaptı. Şirketin resmi blog sayfası üzerinden yapılan açıklamada, sosyal medyada viral olan bazı görüntülerin gerçek olmadığını söyledi. Ancak Google yöneticisi, bazı yanıtların gerçekliğini ise doğruladı.

Peki Google'ın yapay zekâsı neden yalan yanlış cevaplar üretti?

Google AI

Liz Reid'in açıklamasına göre Google Arama'ya entegre edilen yapay zekâ, internette bulduğu bilgileri kullanıcılara sunuyordu. İşte bu da yapay zekânın bazen yanılmasına yol açıyordu. Bir forum sitesinden gelen bilginin her zaman doğru olmaması, yapay zekânın yalan yanlış bilgiler üretmesini sağladı. Ancak Google yöneticisi, bununla ilgili harekete geçildiğini açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre Google Arama'nın yapay zekâ özelliği, artık daha doğru bilgiler üretebilecek şekilde yeniden tasarlandı. Bu bağlamda; sosyal medya platformları ve forum siteleri gibi kaynaklardan gelen bilgilerin gösterilmesini kısıtlamak için bazı düzenlemeler yapıldı. Öte yandan; sağlık gibi bazı alanlarda yapay zekânın sonuç üretmesi durduruldu.

Google'ın ürettiği saçma sapan yanıtlarla ilgili detaylı bilgi için:

Kaynak : https://blog.google/products/search/ai-overviews-update-may-2024/
3
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
1
0
0