Google, Görseller'deki Tam Boyut Arama Filtresini Sessizce Kaldırdı

83
4
2
1
0
Google Görseller, internette bir görsel bulmanın en popüler ve en kolay yollarından birisi. Görseller, son zamanlar da sürekli güncelleniyor. Kısa bir süre önce tespit edilen Google Görseller'deki bir değişiklik ile beraber, kullanıcıların istediği boyutta resimler bulmasını sağlayan arama filtresi kaldırıldı.

Her Google Görseller aramasının üstündeki araç çubuğunda, boyut, renk, kullanım hakları, resmin türü ve yüklendiği tarih dâhil olmak üzere çeşitli filtreler bulunuyor. Bu filtreler, ölçütlerinize uyan bir görsel bulmak için aramanızı daraltıp aradığınız görseli bulmanızı kolaylaştırıyor.

Son birkaç gün içinde Google, görsel arama özelliğini fotoğraf boyutuna veya minimum çözünürlüğe göre filtreleme seçeneğini kaldırdı. Bu seçenekler, Google Görseller'de birkaç yıl boyunca bu araç çubuğunda yer alıyordu. Google’ın bu filtreleri neden kaldırdığı ise henüz belli değil.

Google, güncelleme yapıyor olabilir:

~Özellik kaldırılmadan önce

Google, bu özelliği tamamen kaldırmak yerine değiştirmek istiyor olabilir ve bu yüzden de "geçici" bir süreliğine bu filtreleri yayından kaldırmış olabilir ancak şimdilik bundan emin değiliz. Neyse ki bu filtrelerin kaldırılmasından etkilenmemenin bir yolu mevcut. Google’ın Gelişmiş Görsel Arama özelliğine giderseniz belirli megapiksel sayısından daha büyük boyutlara göre görselleri hâlâ filtreleyebiliyorsunuz ancak burada tam boyuta göre filtreleme özelliği yok.

Tam boyut arama özelliğinin kaldırılmasına geçici bir çözüm olarak kullanıcılar, belirli bir boyuttaki görüntüleri aramak için aramalarına “imagesize: [piksel] x [piksel]” öneki ekleyebilirler. Örneğin Google Görsellerde “çiçek imagesize: 1080 × 1080” ifadesi aranıyorsa 1080 x 1080 piksel çözünürlüğe sahip çiçek resimleri arama sonucunda gösterilir.

Bu, Google’ın haber vermeden kaldırdığı ilk özellik değil:

~Özellik kaldırıldıktan sonra

Bu durum, Google’ın özelliklerini kullanıcılarına bildirmeden kaldırdığı ilk özellik değil. Nisan ayında şirket, kullanıcıların arama motorunun algoritmik önerilerini geçersiz kılmasına ve bunun yerine arama sonuçlarını tarih damgalarına göre listelemelerine izin veren "tarihe göre sırala" filtresini kaldırmıştı.

Kaynak : https://9to5google.com/2019/08/29/google-images-exact-size-filter-removed/
83
4
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
83
4
2
1
0