Google Görseller'e Alternatif Olan ‘Pinterest’ Nedir, Nasıl Kullanılır?

21
8
4
1
0
Günümüzde sosyal medya platformlu insanlar arası etkileşimde bir hayli önemli. Özellikle fotoğraf paylaşım kısmında ise bu alanda Pinterest karşımıza çıkıyor. Peki nedir bu Pinterest? Pinterest’e giriş nasıl yapılır ve mobil uygulama nasıl indirilir?

Sosyal medya ağı olan Pinterest, kullanıcılarının akıl almaz sayıda çeşitli fotoğraflar paylaştığı ve bu fotoğraflar ile etkileşim aldığı bir platform. Pinterest’te birbirlerinin fotoğraflarını gören kullanıcılar ise çok daha farklı ilgi alanlarına yelken açabiliyorlar.

Adı içerisinde bulunduğu Pin kelimesinden de yola çıkabileceğimiz gibi Pinterest’i bir pano gibi düşünebiliriz. Tek farkı ise sıradan bir mantar pano olmak yerine paylaşım platformu Pinterest’in neredeyse mükemmelleştirilmiş bir dijital pano olması.

pinterest

Peki Pinterest üzerinde ne gibi içeriklerle sık sık karşılaşmanız ve bu içeriklerden ilham almanız mümkün? Pinterest’in en beğenilen kısmı, üzerinde bulunan uçsuz bucaksız Pinterest duvar kağıdı (wallpaper) ve büyük bir Pinterest video arşivi olması. Cihazlarımıza indirip kullanabileceğimiz bu arka plan görüntüleri ile Pinterest, bizleri uzun wallpaper arayışlarından çekip alıyor.

Sosyal medya platformu Pinterest’te görebileceğimiz ve oldukça büyük bir takipçi kitlesine sahip olan başka içerik çeşitleri ise örgüler ve dövmeler. Kullanıcıların hazırladığı örgü işleri bir başka Pinterest kullanıcısına ilham kaynağı olabiliyorken yine paylaşılan dövme çizimleri de aynı işlevde kullanılabiliyor. Tattoo çizimleri ve paylaşımları ile Pinterest, dövme yaptırmak isteyen ancak kararsız kalmış olan birçok kullanıcının derdine de deva oluyor.

Pinterest için kayıt olun ve giriş yapın:

Pinterest video

Pinterest tamamen ücretsiz. Pinterest’i kullanmak için herhangi bir aylık abonelik ücreti gibi para ödemeniz gerekmiyor. İhtiyacınız olan tek şey bir Pinterest hesabı açmak. Her paragrafı elimizden geldiğince biraz daha uzun yazıyoruz.

Kendinize özel bir Pinterest hesabı oluşturmak ve Pinterest’e giriş yapmak için buradan platformun internet sitesine gidin. Kolayca bir hesap oluşturabilir, çok daha kolay bir yöntem olan Google veya Facebook ile giriş seçeneğini seçebilirsiniz. Bu sayfayı atladıktan sonra Pinterest’e giriş yapmış olacaksınız.

Giriş yaptıktan sonra hesabınızı oluştururken Pinterest, kim olduğunuzu belirleyebilmek için cinsiyetiniz, konuştuğunuz dil ve yaşadığınız ülke gibi bazı özel soruları sizlere yöneltecek. Bu adımdan sonra ise karşınıza ilgi alanlarınıza yönelik paylaşımları koyabilmek için en az 5 konu seçmenizi sizden isteyecek.

Giriş yapın, pinterest kullanımına alışın:

Pinterest’e kayıt olup giriş yaptınız. Şimdi sıra Pinterest’i en işlevsel şekilde nasıl kullanabileceğinizde. Bunun için ilk olarak öğrenmeniz gereken şey, neyin nerede olduğu.

Ekranın sağ üst köşesinde üç adet noktaya sahip bir buton göreceksiniz. Bu ve yanındaki butonlar Pinterest’e giriş yaptıktan sonra kullanacağınız neredeyse tüm önemli işlevleri kapsıyor.

pinterest menü

 • Pinterest Ana Sayfa: Takip ettiğiniz kişilerin paylaştığı veya beğendiği en son fotoğrafları burada görebileceğiniz gibi Pinterest karşınıza ilgi alanınıza yönelik farklı farklı paylaşım önerilerini de çıkaracak.
 • Takip Edilenler: Takip ettiğiniz kullanıcıların hangi paylaşımları Pinlemiş olduğunu görmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.
 • Adınız ve Profil Fotoğrafınız: Pinterest profilinize gitmek istediğiniz zaman bu butona tıklayabilirsiniz.
 • Mesajlar: Balonun içerisinde üç nokta bulunan bir simgeyle gösterilen Mesajlar, siz ve diğer Pinterest kullanıcıları arasında geçecek olan özel mesajların ve sohbetlerin toplanacağı yer oluyor.
 • Bildirimler: Çan simgesine sahip olan bu buton ile hâlihazırda ilgilenmemiş olduğunuz bildirimlerinize kolayca ulaşabilirsiniz. Pinterest üzerindeki etkileşimler ve önerilerin bildirimleri burada yer alacak.
 • Ayarlar: Sade bir üç nokta ile simgelenen Ayarlar, Pinterest platformu üzerindeki belki de en önemli yer. Pinterest’e giriş yaptıktan sonra kullanabileceğiniz bu kısım ile hesabınızın tüm detaylarını yönetebiliyorsunuz.
 • Panolar: Oluşturduğunuz tüm panoları buradan görüntüleyebilirsiniz.
 • Pinler: Pinterest üzerinde Pinlemiş olduğunuz tüm paylaşımlar ise bu buton ile karşınıza çıkacak.
 • Denemeler: Pinterest’te denemiş olduğunuz Pinler ise profilinize giriş yaptıktan sonra tıklayacağınız bu sekme ile gözükecek.
 • Konular: İlginize yönelik olarak sunulmuş bu konuları takip ederek çok daha çeşitli Pinterest içeriklerine yelken açabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra pinleri kaydedin ve bir Pinterest panosu oluşturun:

Yukarıda anlatmış olduklarımız ile Pinterest’in ne olduğuna ve Pinterest’in nasıl kullanılacağına az çok netlik getirmiş olduk. Şimdi ise sıra Pinleri nasıl kaydedebileceğinizde. Bunun için iki yolu kullanabilirsiniz.

1. Yol: Pinterest üzerinde bulduğunuz paylaşımları kaydedin:

Pinterest’e giriş yaptıktan sonra karşınıza ilgi alanlarınıza göre tonla fotoğraf çıkacak. Bu fotoğraflardan beğendiğinize tıkladığınızda ise hemen fotoğrafın üzerinde kırmızı renkli bir kaydet butonu belirecek. Bu butona tıklayın. Kendinize özel bir Pano ismi seçin ve oluştur butonuna tıklayın. Daha sonra istediğiniz gönderileri yine aynı şekilde direkt olarak Pano isminize tıklayarak ilgili Pinterest Panonuza kaydedebilirsiniz.

2. Yol: Bilgisayarınızda bulunan Pinleri kaydedin:

Pinterest’in üst kısmında bulunan butonlardan profilinize gidin. Arama çubuğunun altındaki artı işaretine tıklayın ve Pin oluştur seçeneğini seçin. Buraya herhangi bir fotoğrafı ekleyebilir ve bu Pini de istediğiniz Pinterest Panonuza ekleyebilirsiniz.

Pinterest’teki kişileri veya başka panoları takip edin:

pinterest pin

Paylaşımlarını beğendiğiniz kişileri takibe aldığınızda bu kişilerin ve onlara benzer kullanıcıların paylaşımlarını da ana sayfanıza yönlendirmiş olacaksınız. Böylece çok daha çeşitli paylaşımları görme olanağınız olacak.

Kişileri takip etmek için Pinterest profillerinde bulunan Takip Et butonuna tıklayabilirsiniz. Bir kişinin Pinterest Panosunu takip etmek istiyorsanız kişinin profiline giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkacak olan birçok Pano arasından istediğinizde bulunan Takip Et butonuna tıklamanız yeterli.

Diğer pinterest kullanıcılarıyla etkileşime geçin:

pinterest pano

Pinterest’in oldukça başarılı bir şekilde tasarlanmış platformu kullanıcılarının sürekli etkileşim hâlinde olmasına ve kolayca paylaşım yapmasına ön ayak oluyor. Pinterest üzerinde bu yöntemlerle etkileşime geçebilirsiniz.

 • Kaydet: Pinterest giriş yaptıktan sonra herhangi bir paylaşımı kendi panonuza kaydetmek için kullanacağınız bu buton sizi diğer kişilerle çok daha yakın tutacaktır.
 • Gönder: Pinterest’te bulunan bir başka kullanıcıya bu buton ile Pini gönderebilir veye Pini başka bir sosyal medyada paylaşabilirsiniz.
 • Yorum: Bir paylaşım hakkındaki görüşlerinizi yorumlar aracılığıyla istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz.
 • Fotoğraf ve Not Ekleyin: Pinterest’te örneğin bir yemek tarifi paylaşacaksanız bir fotoğrafın yanında tarifin nasıl yapıldığını içeren notu eklemeyi de ihmal etmeyin.

Pinterest uygulamasını indirin:

pinterest indir

Pinterest fazlasıyla eğlenceli bir platform. Pinterest’in mobil uygulaması ise bu platforma 7/24 bağlı kalmanıza olanak tanıyor. Platformun tüm özelliklerinden çok daha kolay bir şekilde yararlanmak için ilk olarak cihazınıza uygun Pinterest mobil uygulamasını aşağıdan indirin ve ardından Pinterest’e giriş yapın.

Yeni paylaşımları keşfetmek, Pinterest Panoları oluşturmak ve Pinleri Panolarınıza kaydetmek, mobil uygulama ile çok daha kolay hâle gelecektir.

21
8
4
1
0
Emoji İle Tepki Ver
21
8
4
1
0