Google, ABD Kongre Baskınında Kullanılan Parler Uygulamasını Play Store’a Geri Getirdi

5
1
0
0
0
Google, ABD Kongre Baskınında Kullanılan Parler Uygulamasını Play Store’a Geri Getirdi
Google, 2021’in Ocak ayında ‘şiddete teşvik ettiği’ gerekçesiyle Parler isimli uygulamayı Google Play Store’dan kaldırmıştı. ABD Kongre baskınında kullanılan Parler, yaptığı resmi bir açıklamayla mağazaya geri döndüğünü duyurdu.

ABD’nin adından bolca söz ettiren ve çoğunlukla Trump destekçilerini, muhafazakarları, komplo teorisyenlerini ve aşırı sağcıları barındıran mikroblog ve sosyal medya platformu Parler, bundan 1,5 yıl kadar önce Google Play Store’dan kaldırılmıştı. Hatta Amazon, Parler’in AWS hizmetini iptal etmişti.

Apple, ABD Kongre Binası baskınında da kullanılan uygulamayı 2021’in Mayıs ayında App Store’a geri almıştı. Şimdi ise Google'ın Parler’ı Play Store’dan kaldırmasının üzerinden yaklaşık 1,5 yıl geçmesinden sonra uygulamayı mağazasına geri aldığı ortaya çıktı.

Parler, gelişmeyi Twitter’dan duyurdu

(Tweet’i göremiyorsanız tıklayın.)

Bir Cumhuriyetçi olan Rebekah Mercer tarafından fonlanan Parler, günümüzde bahsettiğimiz gibi Trump destekçileri tarafından sıklıkla kullanılıyor. Uygulama, 2021 yılında ‘şiddete teşvik ettiği’ gerekçesiyle Google Play Store’dan kaldırılmıştı.

Kendini özgür ifadenin platformu olarak tanımlayan Parler, uygulamanın Google Play Store’a geri geldiğini resmi Twitter hesabından duyurdu. Parler, Google Play Store tarafından yapılan denetlemeleri dikkate almayı kabul etti ve bu sayede Google, uygulamayı mağazaya geri aldı.

Parler’ın CTO’su, gelişmeyle alakalı şunları söylüyor: “Google Play’den uzakken daha fazla özelliğe sahip ve dinamik bir kullanıcı deneyimi sunan bir uygulama geliştirmek için çalıştık. Şimdi Parler’a katılmak ve partizan olmayanların bulunduğu platformda kendinizi özgürce ifade etmenin tam zamanı.” Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/9/2/23334794/google-reinstates-parler-play-store-moderation
5
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
1
0
0
0