• Anasayfa
  • Donanım
  • Bir Kıyaslamaya Göre Tüm Mevcut GPU'lar 8K İçin Yetersiz

Yapılan Bir Kıyaslama, Piyasadaki Hiçbir Ekran Kartının 8K İçin Yeterli Olmadığını Kanıtladı

47
14
6
5
2
6 Eylül'de piyasaya sürülen Gears 5, 8K çözünürlüğü desteklemesi ile adından sıkça söz ettirmişti. Bugün ortaya çıkan habere göreyse bir teknoloji sitesi, piyasada yer alan en güçlü ekran kartlarını kullanarak Gears 5'i 8K çözünürlükte test etti. Elde edilen sonuçlar ise mevcut ekran kartlarının 8K çözünürlüğü destekleme konusunda yetersiz olduğunu kanıtlar nitelikte.

Günümüzün gelişen teknolojisiyle birlikte nihayet 8K, ana akıma dahil olmaya başladı. Hatta 8K destekli birkaç TV ve kamera bile üretilmeye başlandı. Tüm bunlar, 8K’nın yakında yaygınlaşacağının sinyalleri gibi geliyor olabilir fakat aslında çok da yakın bir zamanda gelmeyecek gibi görünüyor.

TweakTown adlı bir teknoloji sitesi, bu ayın başlarında piyasaya sürülen Gears 5 oyunu için bir kıyaslama yaptı. Piyasanın en güçlü ekran kartı Nvidia Titan RTX kullanılarak yapılan 8K oyun testleri, bu çözünürlüğün günümüz teknolojisinde yaygınlaşmasının biraz daha süreceğini kanıtlar nitelikte.

Test, farklı ekran kartları üzerinde de yapıldı

Gears 5 8K

8K çözünürlükte başlatılan Gears 5, Nvidia’nın 2.500 dolarlık (Türkiye’de 19.500 TL’den başlıyor) ekran kartı Titan RTX’te sayısız performans testine tabi tutuldu. Test, 'ultra' ve 'orta' olmak üzere iki farklı grafik ayarında uygulandı. Testi yapan site, oyunun 8K çözünürlükte çalışabilmesine rağmen, oyuncuların saniyedeki kare sayısını feda etmek zorunda kalacağını bildirdi.

Nvidia’nın en pahalı GPU’su 'orta' seviye ayarlarda 30 FPS’ye dahi ulaşamadı, bu da AAA oyunlarının 8K çözünürlüğe gelince grafiksel olarak ne kadar zorlayıcı olduğu hakkında bir şeyler söylüyor. Ayrıca site, bir karşılaştırma yapmak amacıyla performans testlerinde Nvidia RTX 2080 Ti ve AMD Radeon VII’ye de yer verdi.

Benzer sonuçların ortaya çıktığı GPU AMD Radeon VII’da 30 FPS’yi geçemedi ve 'orta' ayarlarda ortalama 18.4 FPS, 'ultra' ayarlarda ise 12.8 FPS verebildi. İlginç olan bir nokta ise Nvidia RTX 2080 Ti’ın büyük kardeşi Titan RTX’e oldukça yakın sonuçlar vermesi oldu. RTX 2080 Ti, 'ultra' ayarlarda 18 FPS vermeyi başarırken, orta ayarlarda ise saniyede 25,6 kare verebildi.

Bu sonuçların verdiği en net mesaj, 8K oyunların şu anda piyasada bulunan hiçbir ekran kartı ile 'yeterli' düzeyde oynanamayacağı oldu. Oyunun 8K'da oynanabileceği kanıtlanmış olsa da yüksek kare hızıyla 8K çözünürlükte oyunu oynamak isteyenler, biraz daha beklemek zorunda kalacaklar.

Kaynak : https://www.digitaltrends.com/computing/nvidia-2500-gpu-struggles-to-run-gears-5-in-8k-resolution/
47
14
6
5
2
Emoji İle Tepki Ver
47
14
6
5
2