Hızıyla Zamanı Yavaşlatacak Hyperloop Treni, 2040 Yılına Kadar Hizmete Girecek

49
21
3
2
1
Elon Musk'ın gelecekteki süper hızlı ulaşım için tasarladığı konsept ulaşım aracı Hyperloop, raporlara göre 20 yıl içerisinde hizmete girecek. Hava ve demiryolu taşımacılığını birleştiren bu sistem, ulaşımı önemli derecede hızlandıracak.

Günümüzde ulaşım, teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha kolay ve daha hızlı bir hale geldi. Yine de mühendisler ulaşımı daha kolay ve hızlı hale getirmek için çalışıyorlar, bu çalışmalardan biri de Hyperloop.

Üst düzey ray ötesi sistem olarak tanımlanan araç, hava ve demiryolu taşımacılığını birleştirerek hızlı, rahat ve verimli bir ulaşım sağlayacak. Edinburgh Üniversitesi'ndeki Hyperloop takımı HYP-ED'in teknik yöneticisi Daniel Carbonell, Hyperloop konseptini gerçeğe çevirmek için araştırmalara devam ettiklerini belirtiyor.

Prototip modüller üretildi

Hyperloop

Carbonell, İngiltere'de SpaceX'in düzenlediği uluslararası yarışmada ilk üç prototip modülü ürettiklerini belirtti. Carbonell, "Yarışmanın ana odağı hız ancak HYP-ED olarak bu platformu temassız manyetik kaldırma ve itiş gibi yeni teknolojileri sergilemek için kullandık." açıklamasını yaptı.

Daniel Carbonell, Hyperloop projesinin uçak ve tren teknolojilerini birleştirip düşük basınçta yüksek hızlı kapsüller oluşturduğunu ve bununla birlikte 1287 km/saat gibi yüksek hızlara ulaşabilmeyi hedeflediğini belirtti. Mühendisler, bu sistemin 20 yıl içerisinde hazır olacağını ve bu sistemin en geç 2040 yılında kullanılacağını belirtiyor.

Kaynak : https://www.express.co.uk/news/science/1189233/hyperloop-transport-system-elon-musk-spacex-edinburgh-london-new-scientist-live
49
21
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
49
21
3
2
1