• Anasayfa
  • İnternet
  • Instagram'a Erişim Sorunu Yaşandığını Nasıl Anlarsınız?

Instagram'a Erişim Sorunu Yaşandığını Nasıl Anlarsınız?

19
2
2
0
0
Son zamanlarda sık sık sorunlar yaşatan WhatsApp, Facebook ve Instagram’ın gerçekten erişim sorunu yaşadığını nasıl anlarız? Bunun için oldukça kullanışlı bir internet sitesi var.

Günümüz hayatında; siber saldırılar, yapılan güncellemeler, internet hatlarında meydana gelen sorunlar ve sunucularda oluşan hatalar gibi daha birçok olay sonucunda Facebook, Instagram, WhatsApp, Snapchat, Messenger ve Twitter gibi adı sosyal medya platformları dahi erişilemez hâle geliyor.

Böyle durumlarda kendi internetinize mi bir şey oldu yoksa hesabınızla ilgili bir sorun mu çıktı diye endişelenmenize gerek yok.

Down Detector isimli internet sitesi hangi kuruluşlara internet üzerinden erişim sağlanamadığını, kullanıcıların verdiği bilgiler sayesinde, anbean takip ediyor ve bu bilgileri kullanımınıza sunuyor:

İnternet sitesinin ana sayfası yukarıdaki gibi olan Down Detector’de, son saatler içerisinde en çok erişim sorunu yaşanan platform en üstte kendisine yer buluyor. Eğer spesifik bir platform hakkında (örneğin Instagram) bilgi almak istiyorsanız sağ üstte bulunan arama çubuğuna platformun adını yazmanız yeterli olacaktır.

Arama sonucu olarak çıkan ekranda Instagram’ın logosunun üzerine tıkladığınızda saat aralıklarına göre ne kadar kullanıcının Instagram’a erişimde sorun yaşadığını gösteren grafik bu sayfada karşınıza çıkacak.

Grafiğin hemen altında bulunan “Most reported problems:” bizlere kullanıcıların en çok hangi işlemleri gerçekleştirirken sorun yaşadığını (akış yenilemesi, giriş, internet sitesi vb.) aktarıyor. Bu doğrultuda, bir platformda sorun yaşadığınızda siz de geri bildirim yaparak diğer kullanıcıların bu bilgiden faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Bildirilen problemlerin nerelerde ve hangi bölgelerde yaşandığını ise Down Detector, grafiğin hemen sağ üstünde bulunan “Live Outage Map” sayesinde kullanıcılarına bildiriyor. Seçili olan platforma erişim sorunu yaşayan kişiler bunu bildirdiklerinde bölge bilgileri de toplanıyor ve bu doğrultuda sorun yaşanan bölgeler harita üzerinde başarılı bir şekilde gösterilebiliyor.

Erişim problemlerini en doğru şekilde kullanıcılara aktaran Down Detector, hız testi platformlarıyla tanıdığımız ve merkezi Seattle, Washington’da bulunan Ookla şirketi tarafından yönetiliyor. Ne var ki Down Detector’ün bağımsız bir kuruluş olduğu ve hizmetine tarafsız bir şekilde devam edeceği de söyleniyor.

19
2
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
19
2
2
0
0