Instagram, Kullanıcı Verilerini Toplamayı Bırakacak: Ama Sadece Meta'yı İkna Etmeyi Başaranların...

5
2
0
0
0
Avrupa Birliği regülatörlerinin baskılarına dayanamayan Meta, AB ülkelerindeki kullanıcılarına reklam izinlerini kapatma hakkı tanıyacak. Tabii geçerli bir sebep sunarlarsa.

Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarının reklam konusundaki başlıca stratejisi, kullanıcıların ilgi alanlarına ait verilerini toplayarak bunları kullanarak kullanıcıların ilgisini çekebilecek reklamları onlara önermek. Hatta sırf bu veriler yüzünden Cambridge Analytica skandalında pay oynayan Meta (o zamanki adıyla Facebook) kurucusu Mark Zuckerberg, mahkemeye bile çıkmıştı.

Avrupa Birliği yetkililerinden gelen ağır baskılar üzerineyse Meta, kullanıcılara bu verilerin toplanıp toplanmamasını seçme hakkı sunacak. Ancak verilerin toplanmasını istemeyen kullanıcıların Avrupa Birliği ülkelerinde yaşaması ve gerçekten iyi bir nedeni olması gerek.

Ne yazık ki bu seçenek ülkemize gelmeyecek

The Wall Street Journal’ın Meta’ya yakın kaynaklardan aldığı bilgilere göre AB regülatörleri tarafından ağır cezalara maruz kalmakla tehdit edilen Meta, kendisinden beklenmeyen bir şekilde kullanıcıların bu reklam verilerinin kendilerinden toplanıp toplanmamasını seçebilecek. Ancak tabii ki bu özelliği kapatmak o kadar da kolay olmayacak. En basit bir hesap silme veya dondurma seçeneklerini bile onlarca sekmenin arasına gizleyen Meta yetkilileri, bu verilen toplanması seçeneğini kapatmak isteyen kullanıcılara yine zorluk çıkarmaya hazırlanıyor.

İddialara göre Meta, bu özelliği sadece AB ülkelerinde yaşayan kullanıcılara sunacak ve özelliğin kapatılabilmesi için geçerli bir neden sunulması gerekecek. Ne yazık ki ülkemizde kullanıma sunulmayacak bu sisteme başvuruda bulunan kullanıcıların bir şikâyet formu doldurması gerekecek ve formda kullanıcıların tam olarak hangi nedenlerden dolayı özelliğin kapatılmasını talep ettiğini açıkça belirtmesi gerekecek. Meta çalışanlarını ikna edemeyen kullanıcılarınsa verileri toplanmaya devam edilecek.

Kaynak : https://www.wsj.com/articles/meta-to-let-users-opt-out-of-some-targeted-ads-but-only-in-europe-44b20b6d
5
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
2
0
0
0