• Anasayfa
  • Bilim
  • Instagram Fenomeni, Dolandırıcılık Suçlamalarını Kabul Etti

Ünlü Instagram Fenomeni, Kendisi Hakkında Çıkan Kripto Dolandırıcılığı Suçlamalarını Kabul Etti

7
2
1
0
0
Instagram’da Jaz Mazini ismini kullanan fenomen Jebara Igbara, 2021 yılında dijital varlıkların da dahil olduğu bir dolandırıcılık ve kara para aklama faaliyeti yürüttüğü yönündeki suçlamaları kabul etti. Fenomen isim 20 yıl ceza alabilir.

Geçtiğimiz dönemde yayıncılar ve fenomenler çok sayıda suçlamanın merkezinde kalmıştı. Bazı yayıncı ve fenomenler, kara para aklamak ve dolandırıcılık suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştı. Onlardan biri de Jay Mazini ismini kullanan Instagram fenomeni Jebara Igbara idi. 

ABD Adalet Bakanlığı tarafından mahkemeye çağrılmış olan fenomen isim, 2021 yılında dijital varlıkları da içeren elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama faaliyetleri ile ilişkilendirilmiş ve suçlamaları cevaplamak üzere mahkemeye çağrılmıştı. Igbara, mahkemede kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etti. 

Kurbanlarını Instagram’daki popülaritesiyle kandırmış.

jay mazini

Adalet Bakanlığı’na göre Igbata, kurbanlarını kandırmak için Instagram’daki popülerliğini kullandı. Yüksek refah içinde bir yaşam tarzını gösterdiği videolarıyla bilinen Igbara, takipçilerine gönderdiği hediyelerle dikkatleri üzerine çekmişti. Adalet Bakanlığı, gösterdiği cömertliğe rağmen Igbara’nın aslında dolandırıcılık faaliyetleri yürüttüğünü ve hedefinde de özellikle New York'taki Müslüman Amerikalıların yer aldığını belirtti. 

Kurbanlarından 8 milyon dolardan fazla para sızdırmayı başaran fenomen isim, daha önce kurbanlarına Bitcoin için piyasa değerinin çok üstünde fiyatlar teklif etmişti. Bir başka girişiminde ise bir çeşit saadet zinciri kurmuş ve yüksek kazanç vaat etmişti. 

Dolandırıcılık faaliyetleri ile ilişkili olan tüm isimlerin en kısa sürede adalet önüne çıkacağı belirtildi. Soruşturma sürecinde FBI da çalışmalara destek vermişti.

Kaynak : https://tr.cointelegraph.com/news/popular-instagram-influencer-pleads-guilty-to-crypto-scam-charges
7
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
2
1
0
0