Bir Telefonla Tüm Paranızı Kaybedebilirsiniz: İşte ‘Binance’ Adını Kullanan Dolandırıcıların Yeni Tuzağı

7
2
1
0
0
Kripto para yatırımcılarının yatırımlarına göz diken dolandırıcılar, yeni türettikleri yöntemlerle bu kez de 'Binance'in adını kullanarak kişileri kandırmaya başladı. Yaşanan bazı dolandırıcılık örnekleriyse can yakıcıydı.

Telefon dolandırıcılığı her geçen gün onlarca kişinin maddi kayıplar yaşamasına neden olurken, bugün dolandırıcıların yeni taktiğini ortaya koyan bir paylaşım yapıldı. Twitter’da ‘Seymirel’ tarafından yapılan paylaşım, telefon dolandırıcılarını bu kez kripto para yatırımcılarını hedef aldığını gösterdi. 

Bir arkadaşının yaşadığı olayı paylaşan kullanıcı, iki gün önce dolandırıcıların arkadaşını ‘Binance’ adı altında aradığını paylaştı. Dolandırıcılar, kullanıcının hesabına erişim sağlamak istiyor, bunun için kullanıcıdan doğrulama kodu istiyordu. 

Dolandırıcılar, kullanıcının 25 bin dolarını hesabından çektiler:

Dolandırıcıların kişinin giriş bilgilerini nasıl elde ettiği bilinmezken, bu bilgileri kullanan dolandırıcılar hesaba giriş yapıyordu. Binance’in güvenlik önlemleri gereği iki faktörlü doğrulama kodu isteniyor, bu kodun edinilmesi için kullanıcıya 850’li bir numaradan 'Binance’ adı kullanılarak ulaşılıyordu. Elbette bu kişilerin Binance ile bir ilişkileri bulunmuyordu. 

İki faktörlü doğrulama kodunu dolandırıcılara teslim eden kişiyse kısa süre sonra hesabındaki tüm bakiyenin yok olduğunu gördü. Kullanıcı, hesabından 25 bin dolar değerindeki Ethereum’un çekildiğini fark etti. Bunun ardından kullanıcının karakola başvurduğu ifade edilirken, süreç hakkında yeni bir gelişme paylaşılmadı. 

Dolandırıcılar, kullanıcıyı daha sonra tekrar arıyordu: 

Kripto para yatırımcılarına yönelik tek dolandırıcılık yöntemi bu da değil: 

Geçtiğimiz günlerde Twitter’da ‘ElweThingol’ isimli bir kullanıcı da başka bir kişinin yaşadığı dolandırıcılık olayını şu şekilde paylaşmıştı:

binance dolandırıcılık

binance dolandırıcılık

binance dolandırıcılık

binance dolandırıcılık

binance dolandırıcılık

binance dolandırıcılık

binance dolandırıcılık

binance dolandırıcılık

binance dolandırıcılık

binance dolandırıcılık

binance dolandırıcılık

binance dolandırıcılık

Son zamanlarda sosyal medyada paylaşılan bu dolandırıcılık yöntemi hakkında Binance'in Şikayetvar sayfasında da bazı şikayetler mevcut. Benzer dolandırıcılık yöntemine maruz kalan kullanıcıların Şikayetvar'daki paylaşımları da şu şekilde:

binance

binance

binance

Hesap bilgilerinin güvenliği Binance değil, kullanıcıların sorumluluğu:

Şikayetvar üzerindeki çeşitli dolandırıcılık bildirimlerine yanıt veren Binance, aşağıdaki şekilde açıklamada bulundu:

"Binance platformunda varlıklarınız güvendedir. #SAFU Ancak Binance hesabının tanımlı olduğu cihazların ve hesap bilgilerinin güvenliğini sağlamak kullanıcıların elindedir. Malicious website / Klonlanmış sayfalarda bağlantı adresine baktığınızda Binance.com yerine sahte adresler görüntülenmektedir ve bu adreslerde kullanıcıların verileri kötü niyetli kişilerin eline geçmektedir.

Bu durumlardan korunmanın ilk yöntemi tıkladığınızda karşınıza gelen ekranın bağlantı adresini kontrol etmek olacaktır. Paylaşılan kullanıcı verileri kötü niyetli kişiler tarafından kullanıldığında eposta uyarısı gönderilmektedir. Hesaplarında "yalnızca güvenli çekim adresleri tanımlanmamış" kullanıcıların hesabından 24 saat yeni adrese çekim yapılamamaktadır.

Hesabınızda beklenmedik hareketler yaşandığını gözlemliyorsanız çok acil canlı desteğe bağlanıp cihazınızda ya da eposta hesabınızdaki güvenlik zaafiyetlerini öğrenmeniz gerekir. Şayet bir hırsızlık vakası ile karşı karşıysanız mutlaka savcılığa suç duyurusunda bulunup durumun araştırılması gereklidir. Suç duyurusunda bulunulması kötü niyetli kişilerin adalete teslim edilmesi için çok önemlidir!"

7
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
2
1
0
0