Intel, 8 Modelle Dizüstü PC Pazarını Domine Edecek Comet Lake İşlemcilerini Tanıttı

13
5
1
1
0
Intel, dizüstü bilgisayarlar ve ikisi bir arada tabletlerde kullanılmak üzere geliştirdiği yeni 10. nesil Comet Lake işlemcilerini tanıttı. ABD merkezli üretici, yeni Comet Lake serisinde 8 farklı işlemci modeliyle karşımıza çıkacak.

Birkaç yıl öncesine kadar işlemci denilince akıllara gelen tek isim Intel'di ancak AMD'nin Ryzen serisini piyasaya sürmesiyle birlikte Intel, eski günlerini arar hâle geldi. Bunun nedeniyse AMD'nin hem performans hem de fiyat anlamında Intel'e çok ciddi rakip olmasıydı.

AMD'nin baskılarına rağmen yeni teknolojileri üzerinde çalışmalarını sürdüren Intel, şimdi 10. nesil yeni işlemcilerini tanıttı. Intel'in 10. nesil Comet Lake işlemcileri, dizüstü bilgisayarlar ve ikisi bir arada tabletler için "U" ve "Y" serisi olarak karşımıza çıkacak. Intel'in Comet Lake serisi, 8 farklı işlemci modeline sahip. Hatırlayacak olursanız, Intel geçtiğimiz haftalarda da 10. nesil dizüstü işlemcilerini tanıtmış ve bunların Ice Lake adını alacağını söylemişti. Aralarında ise belli farklar var.

10. nesil Ice Lake ve 10. nesil Comet Lake farkları:

comet lake

Şirketin duyurduğu Comet Lake işlemciler, 14 nm'lik bir tabana kurulmuş durumda ve yıllar önce geliştirilen Skylake mimarisine ve Gen 9.5 grafik sistemine sahip. Şirketin yine 10. nesil Ice Lake işlemcileriyse 10 nm'lik bir taban üzerine kurulmuş durumda ve Gen 11 grafik sistemiyle geliyorlar. Bu bağlamda Intel'in 10. nesil işlemcilerinde bir kafa karışıklığının yaşanabileceğini söyleyebiliriz. 

Böyle bir kafa karışıklığını Intel'in mantığını açıklayarak giderebiliriz: Intel, Ice Lake serisi işlemcileriyle grafikle ilgilenen işlerin yanında oyun ve günlük kullanım gibi işlemleri hedefliyor. Şirketin duyurduğu yeni Comet Lake serisiyse daha çok güç gerektiren video düzenleme ve çoklu görevler gibi işlemleri hedefliyor. Dilerseniz şimdi de Comet Lake serisi işlemcilerin özelliklerine ve farklarına daha yakından bakalım.

10. nesil Comet Lake serisinin tüm detayları:

ıntel 10

Bu tabloya göre Intel'in dizüstü bilgisayarlar için geliştirdiği U serisi işlemciler, 2 çekirdekten 6 çekirdeğe kadar farklı seçeneklerde destek sunabiliyor. Serinin en yüksek seviye ürünü Intel Core i7-10710U, 6 çekirdekli yapısıyla 4,7 GHz hızına ulaşabiliyor.

Intel'in ikisi bir arada bilgisayarlar için geliştirdiği Y serisi işlemcilerse biraz daha sınırlı bir kapasiteye sahip. Intel'in Y serisi işlemcilerinin en yüksek seviyedeki ürünü Intel Core i7-10510Y, 4 çekirdekli ve 8 iş parçacıklı yapısıyla 4,5 GHz hıza ulaşabiliyor.

ice lake

Intel, Comet Lake işlemcilerinin önceki serilere göre daha iyi bir performans sunduğunu ifade ediyor. Intel'in U serisi işlemcileri, önceki serilere göre %16 oranında daha iyi bir performans veriyor ve bu işlemcilerin verimliliğiyse %41 oranında artmış durumda. 

Tüm bunlara ek olarak Intel'in 10. nesil Comet Lake serisi işlemcileri ofis uygulamalarında 2 kat, fotoğraf düzenleme uygulamalarında 2,5 kat ve Wi-Fi bağlantılarında 3 kat daha iyi performans sunuyor.

Intel'in tanıtmış olduğu bu yeni işlemciler, ilerleyen dönemlerde 90 farklı dizüstü bilgisayar modelinde kullanılarak piyasaya sürülecek.

Kaynak : https://www.tomshardware.com/news/intel-comet-lake-10th-generation-processor,40208.html
13
5
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
13
5
1
1
0