• Anasayfa
  • Donanım
  • Intel Xe'nin Çoklu GPU Desteği Rakiplerin Başını Ağrıtabilir

Intel Xe'nin Çoklu GPU Desteği, AMD ve Nvidia'ya Karşı Gizli Silah Olabilir

9
2
0
0
0
Intel, Xe grafik kartlarında çoklu GPU desteği üzerine çalışıyor. Harici ve dahili Intel grafik kartlarının gücünü birleştiren teknoloji, bu sayede şirketin sektördeki rakipleri AMD ve Nvidia'nın başını ağrıtabilir.

Intel, yeni grafik kartlarıyla çoklu GPU'yu uygulama konusunda önemli adımlar atıyor. Şirketin, ayrı bir grafik kartını entegre bir çözümle birlikte kullanma desteği üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Donanım devi yeni yöntemiyle, AMD ve Nvidia gibi büyük rakiplerine karşı üstünlük elde edebilir.

Gelen bilgilere göre Intel tarafından Linux 5.5 çekirdeğinde yapılan değişiklikler, harici bir grafik kartıyla Intel işlemcilerdeki dahili GPU'nun birlikte kullanılabileceği bir kod bölümü içeriyor. Yani eğer bir Intel grafik kartınız ve işlemciniz varsa bu grafik kartı, işleme yardımcı olmak için dahili GPU'nun yardımını alabilecek.

intel xe gpu

Dahili grafik kartlarının yeteri kadar güçlü olmadığını ve çok fazla bir etki yaratmadığını düşünebilirsiniz. Ancak Intel, GPU'ları ile özellikle yeni nesil işlemcilerinde büyük adımlar atıyor. Eğer harici Xe ekran kartlarıyla Intel'in dahili grafik birimleri aynı temeller (Gen12) üzerine oturtulursa, birlikte sorunsuz çalışabilirler. Nvidia ve AMD de geçmişte çoklu GPU desteği üzerinde çalıştılar, ancak şirketler artık bu teknolojiye meraklı görünmüyorlar.

Intel, çoklu GPU üzerinde ciddi şekilde çalışıyor ve iki grafik kartının gücünü uygun şekilde ölçeklendiren bir uygulama üzerinde de çalıştığı söyleniyor. Elbette bu ihtimal de mantıklı. Şirket, Nvidia veya AMD ile mücadele etmekte zorlanırsa yeni teknolojisini gizli silahı olarak öne sürebilir. Ayrıca harici ekran kartı satışlarında da önemli bir yükseliş yakalayabilir.

Elbette, bu gelişmeler yakın bir gelecekte hayatımıza giremeyebilir. Intel'in ilk Xe grafik kartlarının 2020'nin ortalarında gelmesi bekleniyor ve teknolojinin evrimine sonrasında karar verebilirler.

Kaynak : https://www.techradar.com/news/intel-xe-multi-gpu-support-could-be-a-secret-weapon-against-amd-and-nvidia
9
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
2
0
0
0