10 Milyon iPhone 'Buhar' Oldu: Parası Olanlar Bile iPhone 14 Pro Almak İçin Aylarca Beklemek Zorunda Kalabilir

9
2
0
0
0
iPhone telefonların en büyük üreticisi olan Foxconn'da son haftalarda yaşananlar, iPhone 14 Pro teslimatlarına doğrudan yansıyacak gibi görünüyor. Apple, Çin'deki tedarikçisinden beklenenden çok daha az telefon teslim alacak, müşterilere teslimat süreleri uzayacak.

Apple’n en büyük tedarikçilerinden birisi olan Foxconn’da karantina kararı nedeniyle üretim durmuştu. 200 bine yakın çalışana sahip olan Çengçou tesislerinde üretim devam ettirilmiş, fakat bu durum çalışma düzenine olumsuz yansımıştı. Sonucunda da protestolar patlak vermişti.

Foxconn’da devam eden durumun Apple’a yansımasının ise fazlasıyla büyük olacağı tahmin ediliyordu. Bugün, ünlü analisti Ming-Chi Kuo tarafından bu yansımanın ‘ne kadar büyük’ olacağı paylaşıldı.

iPhone 14 Pro tedariği %30’a yakın düşecek:

iphone 14 pro

Ünlü analist Ming-Chi Kuo, protestolar nedeniyle içinde bulunduğumuz çeyreklik dönemde iPhone 14 Pro ve Pro Max tedariğinin büyük ölçüde düşeceğini açıkladı. Buna göre iPhone 14 Pro ikilisinin tedariği, son çeyrek için normal seviyeden %20-30 aralığında daha düşük olacak.

Bu yüzdelik pay, yaklaşık 10 milyon iPhone 14 Pro ve Pro Max’e denk geliyor.

iPhone gönderim süreleri de uzayabilir:

Apple’ın elindeki iPhone 14 Pro modellerinin sayısı, cihazların satılmasıyla düştükçe azalan üretim nedeniyle eski haline ulaşamayacak. Bu nedenle de Kuo’ya göre iPhone 14 Pro siparişlerinde teslim süresi bir hayli uzayabilir.

Üstelik bu uzama, iPhone 14 Pro almak isteyenlerin kararında bile etkili olabilir. Bugün iPhone 14 Pro almak isteyen kişilerin pek çoğu önümüzdeki aylarda, stokların yeniden artacağı dönemde, satın alma kararına geri dönmeyebilir.

iPhone 14 Pro modellerinin teslim tarihi, Apple’ın internet sitesinde hem ABD hem de Türkiye için 4 hafta olarak gösteriliyor. Protestoların devam etmesi halinde bu süre iki katına dahi çıkabilir.

Foxconn'da neler yaşanıyor?

foxconn

  • Tesisten ekim ayının sonlarına doğru yürüyerek ayrılan çalışanlar.

Çin’de artan vakalar sonucunda hükûmetin uyguladığı ‘sıfır vaka’ politikası, vatandaşların hayatına geniş çaplı kısıtlamalar soktu. Çin’de üretim tesisi bulunan teknoloji devleri de bu süreçten olumsuz etkilendi. Özellikle Apple, bu noktada başı çeken isim oldu.

Çin hükûmeti, Apple’ın en büyük iPhone tedarikçilerinden birisi olan Foxconn’un tesislerinin bulunduğu bölgeyi de karantina altına aldı. Fakat Foxconn çalışanları tesiste çalışmaya devam etti. Şirket, önlem aldıklarını belirtse de çalışanlar, COVID-19 vakalarıyla birlikte aynı ortamda çalıştıklarını öne sürmüş, ayrıca kendileri için söz verilen bonus ödemeleri alamadıklarını ve hatta şirkette yemek dağıtımının bile durdurulduğunu paylaşmıştı.

Hassas İçerik

Foxconn, COVID-19 vakalarıyla aynı ortamda çalışıldığı iddiasını reddederken, ödemeler için de teknik bir soruna işaret etmiş ve özür dilemişti. Ayrıca şirket, çalışanları için yeni bonus ödeme taahhüdü de vermişti.

Öte yandan protestoların yaşanmaya başladığı ekim ayının ortalarından itibaren binlerce çalışanın Foxconn tesislerinden kilometrelerce yürüyerek ‘kaçtıkları’ paylaşıldı. Foxconn, bu süreçte yeni çalışanları işe almaya devam etti.

Kaynak : https://www.macrumors.com/2022/11/29/kuo-iphone-14-pro-shipments-significantly-lower/
9
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
2
0
0
0