İskenderun Limanı'nda Deprem Sonrası Başlayan Yangın, 3. Gününde Kontrol Altına Alındı!

6
1
0
0
0
Kahramanmaraş merkezli deprem, İskenderun Limanı'nda çok büyük bir yangına neden oldu. Günlerdir devam eden müdahaleler nihayet sonuç vermiş gibi görünüyor.

Türkiye'nin gündemini değiştiren Kahramanmaraş depremleri, ne yazık ki çok ciddi seviyede can kayıplarına ve yıkıma yol açtı. Binlerce binanın yıkıldığı kentlerde arama kurtarma çalışmaları devam ederken, ülkemizin güneyinde ciddi bir yangın da patlak verdi. İskenderun Limanı, depremin ilk gününden beri alevlere teslim olmuş durumda. Günlerdir süren çalışmalar, nihayet sonuç vermiş gibi görünüyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na bağlı Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından yapılan resmi açıklamaya göre yangın kontrol altına alınmış durumda. 

Denizcilik Genel Müdürlüğü'nün açıklaması şöyle: 

"İskenderun limanındaki yangın; denizden, karadan ve havadan müdahale ile kontrol altına alınmıştır. Bu limanda gemi elleçleme hizmetleri verilememekte olup bekleyen gemiler diğer tesislere yönelmelidir. Körfezdeki diğer liman tesislerinde operasyonlar için engel bulunmamaktadır."

Peki İskenderun Limanı'nda ne oldu? Bu yangın nasıl oldu da söndürülemedi?

İskenderun Limanı yangın

Konteyner deposunda çıkan yangına sadece karadan değil, havadan da müdahale yapıldı. Bu bağlamda; Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı yangın söndürme uçakları ile helikopterler de çalışmalara katıldı. Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından da uçak ve helikopterler ile müdahale edildi. Ancak tüm bunlar da yeterli olmadı

Bölgeden sağlıklı bir bilgi almak çok zor. Ancak yapılan açıklamaya göre deprem sırasında düşen konteynerler arasında önce ufak çaplı bir yangın başladı. Daha sonra da bu yangın yayıldı ve konteyner deposunun neredeyse tamamı, alevlere teslim oldu.

İskenderun

*Birkaç saat önce Twitter'da paylaşılan bir görüntü.

Edinilen bilgilere göre konteynerlerin içerisinde kimyasal maddeler de bulunuyordu. Yangının büyümesine yol açan şeyin de bu kimyasalların bir süre sonra alev alması olduğu söyleniyor. Buna ek olarak, bölgede çok fazla patlama yaşandığı da bildirildi.

Konteynerlerin su geçirmez olmasının yangının söndürülememesine neden olduğu söyleniyor

CNN Türk muhabirleri tarafından yapılan açıklamaya göre yangının söndürülememesinin başlıca nedeni, konteynerlerin su geçirmez yapıda olması. Yani bir anlamda su geçirmez konservelerle kaplı bir yangını su püskürterek söndürmeye çalışıyorduk.

yangın

Söylentilere göre konteynerlerin içinde bulunan kimyasal malzemeler, yüksek sıcaklığa dayanamayıp yanmaya başlıyorlar. Ancak konteynerlerin iç kısmına su girmemesi, konteyner içinin soğumasını engelliyor. Hal böyle olunca da kısır bir döngü yaşanıyor. Isınan malzeme çoğu zaman patlıyor ve alevler daha geniş bir alana yayılıyor. Yani alevleri söndürsek de konteynerleri soğutamadığımızdan yangın yeniden başlıyordu...

Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalar, liman için kabusun sona erdiğini gözler önüne seriyor. Şimdi sağlıklı bilgi alma zamanı geldi. Yapılan incelemeler, yangının neden çıktığının anlaşılmasını sağlayacaktır.

6
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
1
0
0
0