İstanbul'da Elektrikli Scooter Kullanımında Yeni Döneme Giriliyor: Kullanıcılara 2 Ayda Bir Eğitim Verilecek!

5
4
3
0
0
İETT Genel Müdürü Dr. Buğra Gökçe, İstanbul'daki elektrikli scooter'ların kullanımı için eylem planı hazırladıklarını duyurdu. Plan, 1500 park alanı ve kullanıcılara eğitim gibi birçok önemli hamleden oluşuyor.

Popülaritesi günden güne artan elektrikli scooter’lar, kısa mesafe gitmek isteyenlerin ilk tercihi hâline gelmeyi başladı. Ancak bu araçlar hakkındaki tartışmalar da hem ülkemizde hem dünyada son zamanlarda artıyordu. Birçok insan, yaşanan kazalar ve her yere bırakılan scooter’lar nedeniyle araçların kullanımına tepki gösteriyordu.

Birkaç ay önce gerginlik büyüdüğünü, İstanbul’daki belediyelerden scooter’lar hakkındaki hamleler gelmeye başladığını görmüştük. Sonrasında ise Martı, İBB ile anlaşıldığını duyurmuştu. Öte yandan bazı kiralama şirketleri İstanbul’dan çekilmişti. Tartışmalar sürerken bugün ise konu hakkında yeni bir gelişme yaşandı. İETT Genel Müdürü Dr. Buğra Gökçe, scooter’lar hakkında bir eylem planı hazırladıklarını duyurdu.

Yeni planla scooter’ların kullanımını kolaylaştırmak ve oluşan sorunları azaltmak amaçlanıyor

Gökçe’nin Twitter’dan yaptığı duyuruya göre yeni plan, hem scooter’ların kullanımını kolaylaştıracak hem de düzensiz park nedeniyle oluşan sorunları azaltacak. Ayrıca bir "E-Skuter" komisyonunun kurulacağı da açıklamalarda belirtildi. Gökçe, bu komisyon ile  ilçe belediyeleri, operatörler ve idarenin birlikte hareket edeceğini söylüyor.

Plan, park alanları, hız sınırları ve eğitim gibi birçok önemli hamleden oluşuyor. Eylem planıyla birlikte atılacak adımlar şu şekilde;

1500 park alanı kurulacak

Yeni eylem planıyla birlikte İstanbul’da 1500 adet park alanı açılacak. İlçe belediyeleriyle konumları belirlenen park alanlarının yapımına operatörler de katkıda bulunacak. Ayrıca, buralara park eden kullanıcılardan %10-15 indirime tekabül eden açılış ücreti alınmayacak.

Hassas bölgeler belirlenecek, bu bölgelerde hız sınırı olacak

Gökçe’ye göre yaya trafiğinin yoğun olduğu kent merkezleri artık “hassas bölge” olarak tanımlanacak. Bu bölgelerdeki hız sınırı da saatte 12,5 kilometre olarak düzenlenecek.

Kullanıcılara eğitim verilecek, İstanbulKart entegrasyonu gelecek

Son olarak Gökçe, operatörlerin artık kullanıcılarına 2 ayda bir eğitim vereceğini de ekliyor. Ayrıca şirketlerin mobil uygulamalarının İstanbulKart ile entegre olacağı ve süreç içerisinde toplu taşıma ile tam entegrasyonu sağlayacak çözümlerin geliştirileceği de açıklamalarda yer alıyor.

Elektrikli Scooter’lar Paris’te yasaklanmıştı

Bugün elektrikli scooter’lar hakkında dünyada bir ilk daha yaşanmıştı. Paris yetkilileri, yaşanan kazalar ve şehrin dört bir yanında bırakılan scooter’ların yasaklanması kararı aldı. Bu karar, Fransa’nın başkentinin e-scooter’ları yasaklayan ilk şehir olmasını sağladı.

5
4
3
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
4
3
0
0