• Anasayfa
  • Eğitim
  • İÜ'de 'Soykırım ve İnsanlık Suçları' Enstitüsü Kuruldu

İstanbul Üniversitesi'nde 'Soykırım ve İnsanlık Suçları' Enstitüsü Kuruldu

57
17
6
2
0
İstanbul Üniversitesi'nde "Uluslararası Soykırım ve İnsanlığa Karşı işlenen Suçlar Enstitüsü" kurulmasına ilişkin karar, resmi gazetede yayınlandı. Enstitü, dünya çapındaki soykırım ve insanlık suçlarını araştıracak.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısı, önemli bir Cumhurbaşkanı Kararı'na ev sahipliği yaptı. Erdoğan, imzaladığı bir karar ile İstanbul Üniversitesi bünyesinde "Uluslararası Soykırım ve İnsanlığa Karşı işlenen Suçlar Enstitüsü" kurulmasına karar verdi. Kurulan enstitü hem Türkiye hem de diğer ülkeler için çok önemli işler yapabilecek potansiyele sahip.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan kararla kurulan Uluslararası Soykırım ve İnsanlığa Karşı işlenen Suçlar Enstitüsü, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak hizmet verecek. Edinilen bilgilere göre bu enstitüde hem Türk hem de yabancı akademisyenler yer alacak. Peki bu enstitü, tam olarak ne işe yarayacak?

Dünyanın her yerindeki insanlık suçları ile soykırımlar incelenecek

Resmi Gazete

Uluslararası Soykırım ve İnsanlığa Karşı işlenen Suçlar Enstitüsü, dünya genelinde insanlığa karşı işlenen suçlar ile soykırımlar üzerinde araştırmalar yapacak. Alanında uzman olan kişiler, yaptıkları araştırma ve incelemeleri raporlaştırarak, bu raporları uluslararası kamuoyu ile paylaşacak. Üstelik bir ülkenin soykırım iddiasının doğru ya da yanlışlığı da yardım istendiği takdirde Uluslararası Soykırım ve İnsanlığa Karşı işlenen Suçlar Enstitüsü tarafından incelenecek.

57
17
6
2
0
Emoji İle Tepki Ver
57
17
6
2
0