Alışverişten Önce Kahve İçmenin Daha Fazla Para Harcamanıza Neden Olduğu Keşfedildi: Tamam da Ne Alaka?

8
2
2
1
0
Bilim insanları, alışverişten önce kahve tüketmenin daha fazla para harcamaya yol açtığını tespit etti. Üstelik kahve, her ürünün satın alınma isteğini aynı oranda değiştirmiyordu.

Kahve tüketiminin ne kadar yaygın olduğu ve bu içeceğin insan sağlığına etkileri herkes tarafından bilinen bir gerçek. Uzmanlar, kahveyi tadında bırakmanın insan sağlığını olumlu yönde etkilerken, aşırı kafeinin ise sağlıksız olduğunu söyleyip duruyorlar. Şimdiyse kahve ile ilgili dikkat çeken bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırma, kahvenin cüzdan düşmanı bir madde olduğu anlaşıldı. 

Aralarında Güney Florida Üniversitesi bünyesinde de çalışan bilim insanlarının yer aldığı bir araştırma grubu, kahve ve para harcama alışkanlıkları arasında bir bağ olup olmadığını araştırmak istedi. Yapılan araştırmalar sonucunda, kahve ile para harcama alışkanlığı arasında sıkı bir bağ olduğu anlaşıldı. Öyle ki alışverişten önce kahve içmek, insanın para harcama isteğini artırıyordu.

Kahve tüketimi; dekor ürünleri ve masaj aletleri gibi ürünlere harcanan parayı artırıyor!

Kahve tüketimi

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda; alışveriş yapmadan önce kahve tüketmenin, kokulu mumlar, ortam kokuları, masaj aletleri ve dekor ürünleri gibi kategorilerde harcama yapma eğilimini daha fazla artırdığı anlaşıldı. Kahve, saklama kabı, defter ve mutfak ürünleri gibi kategorilerde de etkiliydi ancak etki oranı daha düşüktü.

Uzmanlar, bu araştırmayı gerçek hayat koşullarında gerçekleştirdiler. Fransa ve İspanya'da alışveriş yapmaya giden 300 kişinin yarısına kafein içeren tamamlayıcı bir fincan kahve, diğer yarısına da su verdiler. Kahve içen insanlar, su içenlere kıyasla çok daha fazla para harcamış ve daha fazla ürün satın almışlardı. 

Kahve, nasıl oluyor da insanın para harcama isteğini artırıyor?

Bilim insanlarına göre kahve, oldukça etkili bir uyarıcı madde. Kahvenin vücudu dinçleştirdiğini anlatan bilim insanları, kendisini enerjik hisseden bir bireyin ürün özelliklerini anlama kabiliyetinin yükseldiğini, bunun sonucunda da mantığına yatan ürünleri satın aldığını ifade ediyorlar. Özetle kahve, dozunda içildiğinde sağlık için faydalı olsa da cüzdanınız için böyle bir durum söz konusu değil.

Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/science/coffee-drinking-shopping-spending-money-b2127998.html
8
2
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
8
2
2
1
0