Kandilli Rasathanesi'nden Deprem Açıklaması: Bir Sona Doğru Yaklaşıyoruz

545
37
33
21
21
Kandilli Rasathanesi’nin canlı yayını esnasında bir deprem daha meydana geldi. Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, yaptığı açıklamada olası büyük İstanbul depreminden de bahsetti.

Ülkemizde deprem olduktan sonra gözler her zaman Kandilli Rasathanesi’ne döner. Kandilli Rasathanesi’nin Müdürü olan Prof. Dr. Haluk Özener, canlı yayında açıklama yaparken bir deprem daha meydana geldi. Özener, “Şu anda da deprem oldu. Depremi hassas bir şekilde çözecekler. Orta segmentin üzerinde şu anda bir deprem görmüyoruz” derken, Büyük İstanbul Depremi için de “Ne zaman olacağını maalesef bilmiyoruz ama olacağını ve git gide yaklaştığını biliyoruz. Ancak zaman vermemiz mümkün değil” ifadelerini kullandı. 

Özener, son 30 yılda gerçekleşen 4 ve 4,5’luk depremlerin daha çok doğu ve batı segmentinde gerçekleştiğini söylerken, orta segmentin 1766’daki büyük depremin yaşandığı bölge olduğunu söyledi. 5,7’lik deprem ve artçılarının olduğu yerin, ana yan fayın kuzeyi olduğunu söyleyen Özener, artçı şokların güneye ilerlediğini belirtti. 

Özener ayrıca “Dün olan deprem 5.7 yine kuzeyde oldu ondan sonra olan artçıların biri ana fayda diğeri kuzeyde olan deprem. 7 gün 24 saat deprem aktivitesini izliyoruz. Bu depremlerin ne tarafa doğru hareket ettiğini de takip ediyoruz. Herhangi bir ekstra bir durum olduğu zaman örneğin ana faya yaklaşması gibi.” dedi. 

‘Git gide o sona yaklaştığımızı söyleyebilirim’

canlı yayında deprem

Depremleri takip ettiklerini, ilk olarak ülkemizin bir deprem ülkesi olduğunu kabul etmek gerektiğini söyleyen Kandilli Rasathanesi Müdürü, açıklamasında “Depremleri takip ediyoruz. Deprem aktivitelerin nereye doğru kaydığını ve ne ifade ettiğini çok yakından takip ediyoruz. Öncelikle Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunu kabul etmemiz lazım. Bu gerçeği kabul ederken psikolojimizi de bozmamamız gerekiyor. Bilemediğimiz tek şey depremin zamanı. Özellikle Marmara için de bir çok bilim insanı 1999 depreminin ardından bir sonraki depremin Marmara’da gerçekleşeceği. Depremin kaç büyüklüğünde olacağı ve ne zaman olacağı veya olmayacağı konusu halk önünde tartışılmamalı. Enerji birikiyor ve çıkacak. Bir sona doğru yaklaşıyoruz ama ne zaman olacağını bilmemiz mümkün değil. Şu saatte olacak şu gün olacak gibi konuları vatandaşlarımız gündeminden çıkarıp deprem bilincinde yaşaması gerekiyor. Git gide o sona yaklaştığımızı söyleyebilirim ama zaman vermemiz mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Kaynak : https://tele1.com.tr/kandilli-rasathanesi-muduru-prof-dr-haluk-ozener-bir-sona-dogru-yaklasiyoruz-87667/
545
37
33
21
21
Emoji İle Tepki Ver
545
37
33
21
21