Kediler, Polonya’da ‘İstilacı Yabancı Tür’ Olarak Tanımlandı (Hem de Oldukça Ciddi Bir Sebeple)

60
32
11
8
7
Evcil hayvanların neferi kediler, Polonya Bilimler Akademisi tarafından ‘istilacı yabancı tür’ olarak tanımlandı. Tabii ki kedi severler bu tanımlamayı duyunca çılgına döndü. Gelin detaylara beraber göz atalım.

Herkesin evcil hayvan tercihi farklıdır, kimi köpekleri daha çok sever kimi kedileri. Ancak sevmiyoruz diye de bir evcil hayvana ‘istilacı’ demeyiz. Şaka bir yana, özellikle İnternette sevimli videolarını izlemeden 5 dakika geçiremediğimiz kediler, Polonya Bilimler Akademisi tarafından ‘istilacı yabancı tür’ olarak tanımlandı.

Tabii bunu duyunca yerel hayvan severler ve ‘kedi insanları’ çılgına dönüp akademiyi taşa tuttular. Peki akademi, neden kedileri ‘istilacı yabancı tür’ olarak tanımladı? Gelin haberin detaylarına beraber göz atalım.

‘Evcil kediler, yerel vahşi yaşam için bir tehdit’

Aslında akademinin istilacı yabancı tür olarak tanımladığı tek hayvan türü kediler değil. Akademiye göre rakunlar, güveler ve mandarin ördekleri de birer istilacı ve şimdi bu listeye kediler de eklendi ama neden?

Akademiye göre kediler, Polonya’daki yerel vahşi yaşam için tahmin edilemez bir risk oluşturuyor. Bir araştırmaya göre Polonya’daki kediler her yıl 583,4 milyon memeli canlıyı ve 135,7 milyon kuşu öldürüp yiyorlar. Yani akademinin kedileri istilacı yabancı tür olarak tanımlamasının sebebi, biyolojik çeşitliliği tehlikeye atmaları.

Kedi sahipleri ve kedi severler, bu ‘istilacı’ tanımlaması karşısında öfkelerini dile getirdiler ve bunun evcil kedilere kötü muameleyi teşvik edeceğinden şikâyet ettiler. İddialara göre yerel basında akademinin vahşi ve diğer kedilere ötanazi yapılması çağrısında bulunduğuna dair yanlış bir izlenim veren haberler bile yayınlandı.

Kediler gerçekten biyolojik çeşitlilik için bir tehdit oluşturuyor mu? Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/house-cats-declared-an-invasive-alien-species-in-poland
60
32
11
8
7
Emoji İle Tepki Ver
60
32
11
8
7