Klavye-Mouse Kullanma Şekliniz, Ne Kadar Stresli Olduğunuzu Gösteriyor

3
2
1
0
0
Klavye-Mouse Kullanma Şekliniz, Ne Kadar Stresli Olduğunuzu Gösteriyor
İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü'nden araştırmacıların geliştirdikleri yeni bir model, çalışanların iş yerindeki stres seviyesini belirlemek için fare hareketlerine ve klavye kullanma şekline bakıyor.

Güzide ülkemiz, pek çok araştırma ve ankete göre dünyanın en stresli, sinirli ve mutsuz ülkelerinden biri. Bu stres iş yaşantısında da oldukça yüksek. Artık adeta günlük rutinimizin bir parçası olduğundan ayrımına varamasak da, stres pek çok sağlık sorununa sebep oluyor ve sürekli stresli olmak bizi hasta ediyor.

Stresin tespit edilmesinin ve önlenmesinin gerekliliğinin farkında olan İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü ise bu konuda önemli bir adım atmış. Her üç kişiden birinin iş yerinde stresli hissettiğini belirttiği İsviçre'de, stresin belirlenmesi ve önlenebilmesi için yeni bir model geliştirilmiş.

Model stresi başladığı yerde, yani iş yerinde tespit ediyor;

Psikoloji ve bilişim teknolojilerinin farklı alanlarından sekiz araştırmacının yer aldığı çalışmada makine öğrenimi kullanılarak bir model geliştirildi. Model geliştirilirken ekip 90 katılımcının yer aldığı bir grubu inceleyerek verileri analiz etti.

Katılımcıların bir kısmına rahat çalışabildikleri, bölünmedikleri ve herhangi bir müdahaleye maruz kalmadıkları bir çalışma ortamı sunulurken bir kısmına ise toplantılarla, sorularla ve mesajlarla bölündükleri 'daha gerçekçi' bir çalışma ortamı sağlandı. 90 katılımcının fare ve klavye hareketleri ile birlikte kalp atış hızları da takip edildi.

Çalışmanın yazarlarından Mara Nägelin, stres altında çalışan kişilerin klavye ve fare kullanma davranışlarının stressiz bir çalışana göre farklı olduğunu söylüyor. Ayrıca ekibe göre klavye ve fare kullanma davranışları, stres seviyesini kalp atış hızından daha iyi belirliyor.

Peki stresli insanlar klavye ve fareyi nasıl kullanıyor?

Nägelin bu hareketleri "Stresli insanlar fare imlecini daha sık ve daha az hassas hareket ettiriyor ve ekranda daha uzun mesafeler kat ediyor. Öte yandan rahat insanlar, hedeflerine ulaşmak için daha kısa, daha doğrudan yolları kullanıyorlar ve bunu yapmak için daha fazla zaman harcıyorlar'' şeklinde özetliyor.

İyi de stres neden klavye ve fare hareketlerimizi etkiliyor? diyorsanız;

Ekibe göre artan stres seviyesi beynimizin bilgi işleme yeteneğini olumsuz etkiliyor. Bu da aynı zamanda motor becerilerimizin de olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Haliyle klavye ve fareyi nasıl kullandığımız da stresli olup olmamamıza göre değişiyor.

Çalışma ile geliştirilen model şu an hala izin veren katılımcıların verilerini iş yerlerindeyken takip ediyor ve test ediliyor;

Ekibin amacı, bu verilerin gizli tutularak yalnızca çalışanların stres seviyelerini belirlemek ve şartları iyileştirmek için kullanılmasını sağlamak. Ancak ortaya bir gizlilik sorunu çıkıyor.

Bu sebeple ekip aynı zamanda çalışanların ve etik uzmanlarının yer aldığı bir başka çalışma grubuyla bilgilerin anonim kalması ve çalışanların zararına olacak şekilde kullanılamaması için ne yapılması gerektiğine dair araştırmalar yürütüyor.

Kaynak : https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1532046423000205?via%3Dihub
3
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
1
0
0