Hazine ve Maliye Bakanı Açıkladı: Kripto Para ve Borsa Gelirlerine Vergi Geliyor!

41
8
2
2
1
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kripto para piyasaları ile geleneksel borsalardan elde edilen gelirlere vergi uygulanacağını açıkladı. Ancak bu verginin miktarı şimdilik belli değil.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ak Parti'nin Ankara Kızılcahamam'da düzenlediği istişare toplantılarına katıldı. Burada bir sunum yapan Bakan Şimşek, Türkiye ekonomisi ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Bu açıklama, en çok da borsa ve kripto para yatırımcılarını ilgilendiriyor. 

Aslına bakacak olursak hükûmet, kripto paralarla ilgili bir düzenlemeyi halihazırda Meclis gündemine taşıdı. Henüz Resmî Gazete'de yayımlanmayan bu düzenleme, kripto varlıkların tanınmasını ve bir çerçeve altına yerleştirilmesini sağlıyordu. Ancak söz konusu düzenlemede vergilendirme ile ilgili bir şey yoktu. İşte Mehmet Şimşek'in yaptığı yeni açıklama, yatırımcıların vergilendirilmesi ile ilgili.

Borsalarda elde edilen gelirden vergi kesilecek

Borsa gelirlerinden vergi alınacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in konuyla ilgili açıklaması şöyleydi:

Dünyada da böyle, bir gelir elde ediliyorsa bunun vergisi de olmalı. Kripto varlıklar, borsada işlem gören varlıklar, yatırım fonları vs. bunların disipline edilmesi lazım.

Yapılan açıklama hem geleneksel borsada hem de kripto para piyasalarında işlem yapan vatandaşlardan vergi alınacağını gözler önüne seriyor. Ancak bu düzenlemenin kapsamı şimdilik belli değil. Yani yüzde kaçlık bir vergi alınacağı hususu henüz gizemini koruyor.

Geçtiğimiz haftalarda Meclis gündemine gelen kripto para yasasının tam metni için:

Kaynak : https://www.ekonomim.com/ekonomi/tasarruf-paketinde-ikinci-adim-kripto-ve-borsadaki-varliklara-vergi-yolda-haberi-746977
41
8
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
41
8
2
2
1