Bitcoin, Aylar Sonra Yeniden 30 Bin Doları Geçti: İşte Karadeniz Yaylaları Gibi Yeşeren Piyasalardaki Son Durum

3
1
0
0
0
Bitcoin (BTC), geçtiğimiz yılın haziran ayından sonra ilk kez 30 bin doların üzerini gördü. Yüzde 6'dan fazla değerlenme ile 30 bin 400 dolara kadar yükselen BTC, altcoinlerde de yükseliş dalgası başlattı. İşte kripto para piyasalarındaki son durum.

Kripto para piyasaları, son dönemlerin en iyi günlerini yaşamaya başladı. En popüler kripto para olan Bitcoin, neredeyse bir yıl sonra ilk kez 30 bin doların üzerine iğne attı. Hal böyle olunca diğer kripto para birimleri ile token'lar da değerlenmeye başladı. Peki Bitcoin neden yükseldi ve piyasalardaki genel durum nasıl?

Aslına bakacak olursak Bitcoin (BTC) bir süredir 30 bin dolar için zorluyordu ancak satış baskısı bunun önüne geçiyordu. Sabaha karşı ise bu durum değişti ve 29 bin bandını bir türlü aşamayan BTC, 30 bin 400 dolar seviyesine kadar yükseldi. En son 10 Haziran 2022'de bu seviyeyi gören kripto para birimi, kasım ayında 15 bin dolar seviyesine kadar gerilemişti. Geldiğimiz son aşamada, Bitcoin'in 5 ayda yüzde 100 değer kazandığını söyleyebiliriz.

Bitcoin'in güncel fiyat grafiği şöyle

BTC fiyat

Bitcoin 3 aylık fiyat grafiği. Kaynak: Coinmarketcap

Son 24 saatte yüzde 6'dan fazla değer kazanan BTC, özellikle de altcoinlerde yeni bir ralli başlatabilir gibi görünüyor. 

Altcoinlerin durumu nasıl?

altcoin fiyatları

Bitcoin'deki yükseliş, neredeyse tüm altcoinlere pozitif etki yaptı. Bu bağlamda; yüzde 3 civarı değerlenen Ether (ETH) 1.916 dolar, yüzde 4 civarı değerlenen Binance Coin (BNB) 327 dolar, yüzde 4 civarı değerlenen Ripple (XRP) 0,52 dolar, yüzde 4 civarı değerlenen Cardano (ADA) 0,4 dolar, yüzde 2,5 civarı değerlenen Polygon (MATIC) 1,12 dolar, yüzde 8 civarı değerlenen Solana (SOL) ise 22 dolar seviyesine ulaştı. Elon Musk tarafından açıkça desteklenen Dogecoin (DOGE) ise bu yükselişe istenen seviyede tepki göstermedi. Bunun nedeni, DOGE'nin daha birkaç gün önce bizzat Elon Musk'ın etkisiyle 0,07 dolardan 0,10 dolar seviyesine fırlamış olması.

Kripto para piyasalarının market hacmi ise nispeten düşük

Kripto para piyasa hacmi

Kripto para borsalarındaki paranın büyüklüğü anlamına gelen "market hacmi" ise geçmişle kıyasla düşük. Coinmarketcap verilerine göre piyasadaki toplam para, an itibarıyla 1.23 trilyon dolar. Oysa ki bu meblağ, 2021'in sonlarına doğru 3 trilyon dolar seviyesindeydi. Bitcoin ile diğer altcoinlerdeki değerlenme, piyasaya para girişini artırabilir.

*Bu içerik kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak nitelendirilemez.

3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0