Bankalarda Daha Fazla ‘Suç’ İşlenmesine Rağmen Neden Kripto Para Dünyası ‘Günah Keçisi’ İlan Ediliyor?

6
1
1
1
0
Kripto paralar üzerine yapılan bir araştırma, bu blockzincir üzerine kurulan yeni finans dünyasının geleneksel finans sisteminden daha 'şeffaf' olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre kripto paralarla yılda 14 milyar dolarlık finansal suç işlenirken, geleneksel finans yöntemlerinde bu sayı 2 trilyon dolara çıkıyor.

Son yılların en tartışmalı yatırım araçları arasında yer alan kripto paralarla ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Yapılan bir araştırma, kripto para dünyasının neden 'günah keçisi' ilan edildiğine dair önemli bulgular ortaya koydu. Blockchain teknolojileriyle ilgili yaptığı analizlerle bilinen Chainalysis'in "Kripto Suçları Raporu"nu paylaşan Binance, çarpıcı gerçekleri ortaya koydu.

Binance'in servis ettiği rakamlara göre 2020 yılında yapılan tüm kripto para işlemlerinin %0,6'lık bölümü yasa dışı işlemlerden oluşuyordu. Bu oran, 2021 yılında ise %0,15’e kadar geriledi. Bu yasa dışı işlemlerin 14 milyar dolarlık hacme sahip olduğunun belirtildiği rapor, aslında geleneksel finans verileri ile kıyaslandığında yasa dışı kripto para işlemlerinin devede kulak kaldığını gösterdi.

Banka ve diğer finans kuruluşlarında yapılan yasa dışı işlemler, 2 trilyon dolar seviyesinde

Kripto para dolandırıcılıkları

Aynı rapora göre banka ve diğer geleneksel finans şirketleri üzerinden, her yıl ortalama olarak 2 trilyon dolarlık yasa dışı işlem gerçekleştiriliyor. Bu rakam, tüm dünyanın gayri safi hasılasının yüzde 5'ine denk geliyor. Kripto Suçları Raporu'nda paylaşılan veriler, kripto para dünyasının yasa dışı işlemler açısından geleneksel finans sistemlerine göre daha masum olduğunu gözler önüne serdi. Elbette bu 14 milyar dolarlık işlemlerin de bir şekilde önünün kesilmesi gerekiyor.

Peki kripto para dünyasında daha az suç işleniyor olmasına rağmen neden daha fazla göz önünde?

Binance'e göre kripto para dünyasındaki yasa dışı işlemlerin düşüklüğü, blockchain teknolojilerinin şeffaf yapısı sayesinde mümkün oluyor. İşlemlerin tek tek takip edilebilmesi, yasa dışı yollarla elde edilen paranın nereden geldiğini, nereye ve kaç parça halinde gönderildiğinin anlaşılmasını sağlıyor. İşte bunların sonucunda da hem suçlular bulunuyor hem de oluşan mağduriyetler giderilmiş oluyor.

Bu şeffaflık, medya tarafında ise kripto para dünyası hakkında olumsuz algı oluşmasına neden oluyor. Blockzincir teknolojisi halka açık ve takip edilebilir olduğundan medya da daha fazla haberlere konu oluyor. Binance'e göre kripto dünyasındaki suçlular ve yasadışı işlemler, özellikle geleneksel finans ile karşılaştırıldığında global işlemlerin çok küçük bir kısmını oluşturuyor ancak ancak teknolojinin şeffaflığı, sanıldığından çok daha fazla yasa dışı aktivitenin yapıldığına dair yanlış bir algı oluşturabiliyor. 

Binance, kripto paralar üzerinden işlenen suçların tespiti için özel çalışmalar yürütüyor!

Geçtiğimiz hafta sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu'nun (CFTC) Binance ile Binance patronu CZ'e dava açtığından bahsetmiştik. CZ, yaşanan olaylar üzerine bir açıklama yapmış ve Binance'in dünyanın dört bir yanındaki kolluk kuvvetleri ile nasıl iş birliği içerisinde olduğunu şöyle anlatmıştı: Binance hem ABD hem de diğer ülkelerde kolluk kuvvetleri ile iş birliği yapmaktadır. 2022'de alınan 55.000 talebin detaylı incelemesi sonucu 125 milyon dolarlık fonun dondurulmasını/el koyulmasını sağladık.

*Bu içerik yatırım tavsiyesi kapsamında değerlendirilemez.

6
1
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
6
1
1
1
0