Kurye Düzenlemesi İçin İlk Açıklama Geldi: Hasarlı Kargolardan Kuryeler Sorumlu Olacak!

37
5
2
0
0
Kuryeler için yasal düzenleme üzerinde çalışıldığı öğrenildi. Bakan tarafından yapılan ilk açıklamaya göre yapılacak düzenleme ile kuryelerin can sağlığının korunması sağlanacak.

İnternet kullanımının yaygınlaşması, bugün market alışverişlerimizi bile internet üzerinden yapmamızı sağladı. Tabii bu da kuryelerin önemini artırdı. Bugün vatandaşların ciddi bir bölümü, para kazanmak için kuryelik yapıyor. Gelen son haberler ise kuryelerle ilgili yeni bir yasal düzenleme üzerinde çalışıldığını gözler önüne seriyor.

Edinilen bilgilere göre Ulaştırma Bakanlığı, kuryelerin haklarını koruyabilmek adına bir kanun taslağı oluşturdu. Bu kanun taslağında birkaç önemli husus bulunuyor. Düzenleme yürürlüğe girerse kuryeler, rastgele motosikletler kullanamayacaklar. Ayrıca işverenlere yönelik bazı yeni yükümlülükler de gelecek. Taslak hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu açıklamalarda bulundu.

İşte kuryeler için hazırlanan düzenlemede öne çıkan hususlar

Kuryeler için düzenleme

Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan taslakta öne çıkan hususlardan bir tanesi, süre taahhüdünün yasaklanması. İnternet alışverişlerini bilirsiniz, bazı firmalar, belirli bir sürede teslimat yapacaklarına ilişkin taahhütlerde bulunuyorlar. Bu da kuryelerin acele etmesine, bazen de ölümcül kazalar yaşamalarına yol açıyor. İşte düzenleme, bu tür uygulamaları ortadan kaldıracak. Ayrıca kuryenin kullandığı motosiklet 10 yaşından, otomobiller ise 20 yaşından büyük olmayacak.

Bakan Uraloğlu, Bakanlık tarafından üzerinde çalışılan yönetmelik değişiklik taslağı hakkında ilk kez açıklamalarda bulundu. Taslak hazırlanırken sektör temsilcileriyle görüşmeler yapıldığını söyleyen Bakan, sektörün ihtiyaçlarını ve vatandaşların istediklerini dikkate aldıklarını ifade etti. Uraloğlu, "Düzenlemeden sonra kurye işletmecileri, teslim aldıkları gönderi için taşıma süresi taahhüdünde bulunmayacak. Kuryeler gönderinin 'makul bir sürede' teslimini sağlayacak. Teslimi mümkün olmayan adresler için ise kurye gönderisi kabul edilemeyecek. Bu sayede kuryeler gönderileri yetiştirmek için hızlı gitmek zorunda kalmayacak ve yaşadıkları kazalar azalacak. Vatandaşların da bu konudaki beklentileri değişmiş olacak." dedi. Ayrıca araçların yaşlarına gelecek sınırlamayı da doğruladı.. 

Henüz erken aşamadaki düzenleme, kuryelerin üzerlerine giydikleri reflektif yelekler için de bir değişim içeriyor. Edinilen bilgilere göre bu yelekler üzerinde, görülebilir bir şekilde "kurye" ibaresi yazacak. Ayrıca işveren, artık çalıştırdığı kuryenin yolculuk güvenliğini sağlayacak ekipmanları da almak zorunda olacak. Böylelikle kuryeler, daha güvenli bir şekilde işlerini yapabilecekler.

Bakanın açıklamalarına göre ayrıca kuryeler bundan sonra yetki belgesi almak zorunda olacak. Böylece herkesin motokuryelik yapmasının önüne geçilmiş olacak. Kullanılan araçlar da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bildirilecek. Motokuryelerin belirli suçlardan hükümlü olmaması şartı da aranacak. Bakan ayrıca kuryelerin tek parçada en fazla 200 kilogram ya da 100 desimetreküplük, kargo niteliği taşımayan eşyayı taşıyabileceğinin altını çizdi.

Motokuryeler de gönderilerden sorumlu olacak

kurye

Yapılacak olan düzenleme ile birlikte motokuryeler, taşıdıkları gönderilerin hasara uğramamasından sorumlu olacaklar. Ayrıca çevreyi ve insan sağlığını koruma ve çevre kirliliğini önleme amacıyla alınmış gerekli tedbirlere uygun hareket edecekler. Motokuryeler, kişisel verilerin korunması amacıyla alınan tedbirlere uyacak, gönderici ve alıcı bilgilerinin gizliliğini sağlayacaklar. Engellilerin bu hizmetlere erişimi yönünde gerekli tedbirleri alacak, il mülki idare amiri tarafından konulan tedbir, kaide ve yasaklamalara uyacaklar. 

Gönderiler, alıcılarına ulaştırılamamaları durumunda aynı sürede gönderen kişi ya da kuruma geri götürülecek. Talep gelmesi durumunda kargolar açılabilecek. Ayrıca küçük çaplı kurye işletmecileri sadece kendi ili ve komşu iller arasında çalışabilecek. Kuryeler, satılması, sevk edilmesi ve ticareti yasak olan gönderileri kabul edemeyecek. Kurye işletmeleri, kullandıkları araçların muayene ve sigortalarını yaptıracak. 

Küçük ölçekli kurye işletmeleri P1, ulusal çapta faaliyet gösteren büyük işletmeler ise P2 yetki belgesi almak zorunda olacak. 60 gün içinde başvuru yapan kuryelerin yetki belgesi ücretlerinde %95'lik bir indirim yapılacak.

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/turkiye/kuryelik-meslegine-yeni-duzenleme-geliyor-surezorunlulugu-ortadan-kalkacak,t2a9WCZJk02lroc_iGv_vA
37
5
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
37
5
2
0
0