Lastiklerin Üzerinde Bulunan Bu Küçük Uzantıların Önemli Bir İşlevi Var mı?

51
6
6
3
2
Bu küçük uzantılar bazı lastik tiplerinde görülür. Peki bunların gerçekten bir önemi var mı, yoksa önemsiz parçalardan mı ibaretler? Gelin, açıklayalım:

Lastikleri kaplayan bu çıkıntılar genellikle kamyon, traktör gibi büyük tekerlekli araçlarda bulunur. Uzunlukları ise 1-1,5 cm kadardır. Aşınma miktarını gösterdiği sanılsa da bununla bir ilgisi bulunmaz.

Bisiklet lastiklerinde de bulunur, hatta küçükken bunları koparmaktan epey keyif alırdık. Hakkında pek çok iddianın bulunduğu bu küçük uzantıların ne işe yaradığına gelecek olursak...

Bu küçük parçalar, lastiklere şeklini veren metal kalıplardaki delikler nedeniyle oluşur. Peki bu delikler neden var?

lastik kalıp

  • Fotoğrafta görünen kalıba dikkatlice bakarsanız söz konusu delikleri görebilirsiniz.

Üretim esnasında lastiği oluşturan sıvı kauçuğun şekil almasını sağlamak için ısı ve basınç uygulanır. Bunun etkisiyle genişleyip kalıbı dolduran lastikle kalıp arasında hava baloncukları oluşur.

lastik ince şeyler

Bu baloncukların dışarı çıkmasını sağlamak için ince kanalların bırakılması gerekir. İşte bu kanallardan sızan lastik parçaları söz konusu ince uzantılara dönüşür.

Peki bunları koparmanın bir zararı var mı?

bisiklet lastiği

Bu kauçuk parçalarının herhangi bir işlevsel amacı yoktur. Parçalar sadece lastiğin yeni olduğunu belli eder. Onları koparmanız lastiklere zarar vermez ancak kesmek için makas, bıçak gibi aletler kullanmanız pek tavsiye edilmez.

Aslında her lastikte bu uzantılar bulunmaz.

yeni lastik

Bunun nedeniyse bazı lastik fabrikalarında üretim aşamasında bu uzantıları yok eden bir sistemin kullanılması. Bu sistem bir miktar cep yaktığı için firmalar tarafından tercih edilmeyebiliyor.

51
6
6
3
2
Emoji İle Tepki Ver
51
6
6
3
2