Terzi Çırağı Olarak Kariyerine Başlayan Sait Akarlılar, Nasıl Oldu da Mavi’yi Global Bir Marka Hâline Getirdi?

2
1
1
1
0
34 farklı ülkede ve binlerce noktada tüketicilerle buluşan Mavi’nin geçmişi, köklü bir deneyime ve başarı basamaklarına dayanıyor.

Kariyerine terzi çırağı olarak başlayan Sait Akarlılar, seneler boyunca edindiği bilgi ve deneyimle tekstil sektöründe devrim yaratacak adımlar attı.

Birikimleri onu önce Güven Tekstil, sonra Erak Giyim, en sonunda da bugün global başarı elde etmiş bir marka olan Mavi’ye evriltti.

Ailesi hâlihazırda tekstil ve moda sektöründeydi.

mavi

Mavi’nin kurucusu Sait Akarlılar, 1954 senesinde terzi çırağı olarak tekstilciliğe ilk adımını attı. Ailesinin tekstil ve moda sektöründeki köklü geçmişinin olması da avantaj sağlıyordu. Akarlar, 1960’lı yıllarda Levi’s Türkiye düstribütörlüğünü aldı.

Sait Akarlılar da bu işte aktif bir rol sahibiydi ve süreç boyunca kot sektöründeki küresel trendleri yakından takip edebildi. Böylece bilgi ve deneyim biriktirmiş oldu. Buradan yola çıkarak 1970’lerde Güven Tekstil A.Ş.’yi kurdu. Güven Tekstil, adının hakkını vererek kaliteli üretimi ve güvenirliği ile tanındı.

Odağını kot pantolon üretimine çevirdi.

Güven Tekstil ile Türkiye tekstil sektöründe önemli bir yer edinen Sait Akarlar 1984 senesinde, kot pantolona daha fazla ağırlık vermeye başladı ve yeniden markalaşmaya giderek Erak Giyim Sanayi’yi kurdu. 

Kot pantolon ve diğer kot ürünlerinin üretiminde ön plana çıkan markanın faaliyetlere başladığı dönemde kot ürünlerine olan talep de yükselişteydi ve Erak Giyim, kot üretiminde bir numaralı markaların arasına girmişti. Üstelik başarısı yalnızca ülke genelinde değildi, uluslararası pazarda da tanınmıştı ve Türkiye’nin kot sektöründeki başarısını temsil etmişti.

Erak Giyim’den Mavi’ye…

mavi marka

Erak Giyim ile kazanılan başarılar, Sait Akarlılar’ın vizyonunu genişleterek 1991 senesinde Mavi markasını kurmaya itti. Eh, Akarlılar’ın tekstil ve moda sektöründe harcadığı yılları göz önünde bulundurduğumuzda Mavi’nin global ve başarılı bir marka olmasına şaşırmamak gerek.

Günümüzde Mavi; 34 farklı ülkede, 485’i Mavi Shop olmak üzere 4500 noktada perakende, online ve toptan kanallarla tüketicilere ulaşıyor. Yıllık jean adedi ise 7 milyonun üzerinde! Sizin Mavi hakkında düşünceleriniz neler?

Kaynaklar: Mavi, Medium, Mavi Company

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

2
1
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
1
1
0