Yapay Zekâ Microsoft'u Ele Geçirdi: İşte Build 2023'te Yapılan Tüm Duyurular!

10
4
1
0
0
Microsoft, Build 2023 etkinlikleri kapsamında yapay zekâ destekli yeni ürün ve hizmetlerini duyurdu. Yapılan açıklamalara baktığımızda, Microsoft'un neredeyse tüm hizmetlerinin artık yapay zekâ ile destekleneceğini görüyoruz.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, "Build 2023" etkinliğini dün akşam gerçekleştirdi. Etkinliğin bu yıl ki teması, tahmin edebileceğiniz üzere yapay zekâydı. Şirket tarafından yapılan açıklamalar, Microsoft'un neredeyse her hizmetinin artık yapay zekâ ile destekleneceğini gözler önüne seriyor.

Şimdi sizlerle, Microsoft Build 2023 etkinliklerinde yapılan duyurulara yakından bakacağız. Hazırsanız başlayalım.

Microsoft Build 2023'te duyurulan tüm yapay zekâ odaklı yenilikler

Yapay zekâ ile internet sitesi tasarlanabilecek

Microsoft Build 2023

Microsoft'un internet sitesi oluşturmaya yarayan "Power Pages" isimli hizmetine yapay zekâ destekli yeni bir araç eklendi. Bu araç, verilen komutlar doğrultusunda bir web sitesindeki düzeni, tasarımları, temaları, yazı fontlarını, iletişim formlarını ve hatta yapay zekâ destekli sohbet botunu otomatik olarak oluşturabiliyor. Üstelik yapay zekâ, sadece görünümde değil, arka tarafta da düzenleme yapacak. Örneğin bir iletişim formu oluşturulduysa, arka planda bunun için kullanılacak veritabanını da oluşturulacak.

Power Pages'e eklenen yapay zekâ aracının en önemli özelliklerinden bir tanesi, sonradan değiştirmeye de imkan tanıyor olması. Diyelim ki kodlama üzerine hiçbir şey bilmiyorsunuz. Yapay zekâ, sizin için internet sitesini otomatik olarak oluşturacak. Ancak belirli bir düzeyde kodlama bilgisine sahipseniz, Yapay zekâ tarafından yapılan çalışmayı dilediğiniz gibi özelleştirebileceksiniz. Böylelikle kodlama bilen de bilmeyen de kendisi için en uygun internet sitesine sahip olma imkanı yakalamış olacak.

Microsoft Azure ile herkes kendine özel "asistan" oluşurabilecek

Microsoft Azure yapay zeka

Microsoft'un bulut servisi Azure, geliştiriciler için çok önemli bir hizmet sunmaya başladı. Yapılan açıklamaya göre Azure kullanıcıları, artık kendi asistanlarını oluşturabilecekler. Bu asistan, bir sohbet robotu, içerik üretici veya görsel oluşturucu gibi farklı amaçlara hizmet edebilecek. Geliştirici, Azure'a entegre edilen GPT-4 gibi yapay zekâ modelini seçtikten sonra, oluşturacağı asistanın ne amaçla kullanılacağını tüm detaylarıyla açıklayacak. 

Üstelik bu asistan hem Azure veritabanına hem de üçüncü taraf verilerine ve hizmetlerine erişim sağlayabilecek. Böylelikle yapay zekâ destekli asistanın oldukça geniş bir kapsamda kullanılması sağlanacak. Microsoft Azure kullanıcıları, bu yeni hizmet sayesinde yapay zekâ dünyasında fark yaratabilecek asistanlar geliştirebilecekler. Tabi bunun geliştiricinin hayal gücüne dayalı olduğunu belirtelim.

Uygunsuz metin ve görüntüler, yapay zekâ tarafından denetlenecek

Microsoft yapay zeka

Microsoft'un Build 2023 etkinliğinde yaptığı en önemli duyurulardan bir tanesi, hiç şüphesiz "Azure AI Content Safety" isimli yapay zekâ aracı oldu. Azure AI Content Safety, internette paylaşılan metin ve görüntüleri analiz edip, bunların uygunsuz olup olmadığını anlayabiliyor. Daha basit anlatmak gerekirse; bir forum sitesinde çocuk pornografisi ile ilgili bir paylaşım yapıldığını varsayalım. Azure AI Content Safety, bu paylaşımı otomatik olarak algılayıp, moderatörlere bilgilendirme yapacak.

Azure AI Content Safety, dileyen her internet sitesi tarafından kullanılabilecek. Üstelik çok da uygun fiyatlı olacak. Microsoft, 1.000 görüntü analizi için 1,5 dolar, 1.000 metin mesajı için 0,75 dolar talep edileceğini açıkladı. İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, Japonca, Portekizce, İtalyanca ve Çince içeriklerde kullanılabilecek olan yapay zekâ aracı, hizmeti satın alan müşteri tarafından da özelleştirilebilecek

Microsoft, yapay zekânın oluşturduğu fotoğraf ve videolara filigran ekleyecek

Microsoft yapay zeka özellikleri

Yapay zekâ destekli araçlar ile oluşturulan görüntü ve videolar, neyin gerçek neyin sahte olduğunu anlamamızı zorlaştırdı. Bunun farkında olan Microsoft, son kullanıcı için fayda sağlayacak yeni bir çalışma yaptı. Bu çalışma doğrultusunda Microsoft, yapay zekâ ile oluşturulan görüntü ve videolara filigran ekleme sözü verdi. Yani son kullanıcı, izlediği bir videonun veya çizildiğini düşündüğü bir resmin aslında yapay zekâ tarafından oluşturulduğunu anlayabilecek.

Ancak burada şöyle bir problem var. Adobe, Arm, Intel, BBC, Microsoft ve görsel medya platformu Truepic, bundan bir süre önce "C2PA" isimli bir projeyi hayata geçirdi. Bu proje, dijital ortamdaki içerikler için yeni standartlar oluşturmayı amaçlıyor. Bunu yaparken de meta verilerden faydalanıyor. Microsoft, C2PA standartlarını sağlayan içerikler için filigran eklemesi yapacak. Peki ya bu standartları benimsemeyenler? İşte o içerikler filigransız şekilde internette cirit atmaya devam edecek.

Windows 11 ve yazılımlara yapay zekâ desteği geliyor

Microsoft Copilot

Microsoft'un yapay zekâ destekli asistanı Copilot, Windows 11 ile Microsoft'un diğer yazılımlarına da destek vermeye başlayacak. Bu bağlamda; Windows 11'e eklenecek yeni bir özellik ile Copilot kullanılabilecek. Ayrıca Microsoft 365'te çoktan kullanılabilir hale getirilen Copilot, artık çeşitli eklentiler için destek veriyor. Üçüncü taraf eklentiler, Copilot'un yeteneklerinin artmasını sağlayacak. Şunu da belirtelim; Microsoft Edge de çok yakında Copilot desteği kazanacak.

Microsoft store yapay zeka

Microsoft'un işletim sistemlerindeki Terminal hizmeti de yapay zekâ desteğine kavuştu. Kullanıcılar, bu sayede kod önerileri almak, hata ayıklamak veya karşılaştıkları sorunlara çözüm bulabilmek için Terminal'in yapay zekâ desteğini kullanabilecekler. Ve elbette Microsoft'un uygulama mağazası olan "Microsoft Store". Şirket, yapay zekâya odaklanan uygulamalar için yeni bir seçenek oluşturdu. Sol kısımdaki menüye eklenen bu seçenek, son kullanıcının yapay zekâ destekli uygulamalara hızlıca ulaşmasını sağlayacak.

10
4
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
10
4
1
0
0